Radio Białystok | Wiadomości | Zgony migrantów przy granicy z Białorusią - śledczy badają okoliczności śmierci prawie 30 osób

Zgony migrantów przy granicy z Białorusią - śledczy badają okoliczności śmierci prawie 30 osób

22.03.2024, 07:19, akt. 07:49

Okoliczności śmierci blisko 30 osób objęły dotąd śledztwa prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Suwałkach, dotyczą zgonów nielegalnych migrantów przy granicy z Białorusią. To do niej od ponad dwóch lat trafiają sprawy wszczęte przez prokuratury rejonowe tam, gdzie ciała zostały znalezione.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Część wątków jest już umorzona

W przypadku umorzeń biegli ustalili, że przyczyną śmierci była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa spowodowana najprawdopodobniej wychłodzeniem organizmu - mówi rzecznik suwalskiej prokuratury Wojciech Piktel.


Sprawy dotyczące śmierci migrantów trafiają do Prokuratury Okręgowej w Suwałkach

Gdy zaczął się kryzys migracyjny na granicy z Białorusią - jesienią 2021 r. - Prokuratura Regionalna w Białymstoku postanowiła, że sprawy dotyczące śmierci migrantów będą łączone i przekazywane do prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Suwałkach. Tam prowadzone są obecnie dwa główne śledztwa, w których każdy przypadek jest oddzielnym wątkiem. 


Pierwsze śledztwo dotyczyło śmierci migrantów, ich ciała znajdowano od jesieni 2021 r. do końca 2022 r.

W pierwszym śledztwie badane były okoliczności śmierci osób, których ciała znaleziono w pobliżu wschodniej granicy od jesieni 2021 r., gdy ten teren objęty był jeszcze stanem wyjątkowym, do końca 2022 r.

Łącznie dotyczyło ono 12 zmarłych osób - w tym śledztwie wciąż badany jest jeden przypadek śmierci, choć i tu postępowanie również zmierza już ku końcowi. 11 innych zostało umorzonych, bo - po uzyskaniu opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej i innych, np. badań toksykologicznych - nie stwierdzono, by zgon był skutkiem przestępstwa.


W drugim śledztwie są przypadki odnotowane od początku 2023 r. 

To obecnie 15 wątków, z czego jeden dotyczy dwóch zgonów. W czerwcu zwłoki dwóch osób znalezione zostały w rzece Narewka, w rejonie wsi Janowo niedaleko granicy z Białorusią. Ostatni z przypadków dotyczy zgonu osoby, której zwłoki znaleziono w listopadzie w rezerwacie ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego.

Tu umorzone zostały trzy wątki śledztwa. Również na podstawie zebranych dowodów okazało się, że nie było cech przestępstwa.


Nasi biegli stwierdzają, że przyczyną zgonów była niewydolność krążeniowo-oddechowa, najprawdopodobniej spowodowana wyziębieniem organizmu, ponieważ innych oznak, które mogłyby wskazywać na przyczynienie się osób trzecich, czy jakieś inne okoliczności i przyczyny śmierci, nie ujawniamy - powiedział prok. Wojciech Piktel.


Suwalska prokuratura bada też okoliczności śmierci obywatelki Etiopii

W suwalskiej prokuraturze jest jeszcze jedno śledztwo związane z nielegalną migracją na granicy białorusko-polskiej. Dotyczy okoliczności śmierci obywatelki Etiopii, której zwłoki znaleziono w lutym 2023 r. niedaleko Hajnówki. 


W tym wątku jest również badany aspekt ewentualnego przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy, dlatego toczy się ono oddzielnie - dodał prok. Wojciech Piktel.


Zastrzegł, że toczy się ono w sprawie, czyli nikomu nie postawiono zarzutów.


W 2024 r. znaleziono ciało jednego migranta - niedaleko wsi Sorocza Nóżka

Od początku tego roku w Podlaskiem znaleziono ciało jednego migranta, w połowie marca zwłoki mężczyzny zostały odkryte w lesie obok miejscowości Sorocza Nóżka. Dokumenty znalezione przy nich wskazują, że to 32-letni Pakistańczyk. Śledztwo wszczęła hajnowska prokuratura rejonowa. Jej szef Jan Andrejczuk powiedział, że do prokuratury nadrzędnej skierowany został wniosek o przekazanie tego postępowania do Suwałk.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


242 cudzoziemców próbowało nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusią

20.03.2024, 10:29

W poniedziałek (18.03) i wtorek (19.03) migranci podjęli 242 próby nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Zdarzenia miały miejsce w rejonie Białowieży, Dubicz Cerkiewnych, Mielnika i Czeremchy.


Przemytnicy papierosów z Białorusi do Polski użyli balonu, który przeleciał nad granicą

11.03.2024, 11:10

Przemytnicy papierosów z Białorusi do Polski użyli specjalnego balonu, który przeleciał z kontrabandą nad granicą - poinformowała w poniedziałek (11.03) Straż Graniczna. Pod balonem był podczepiony pakunek, a w nim pół tysiąca paczek papierosów.


151 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

4.03.2024, 10:21

Łącznie 151 cudzoziemców próbowało od piątku do niedzieli (1-3.03) nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę. Kilkadziesiąt z nich na widok polskich patroli wycofało się na Białoruś – podała w poniedziałek (4.03) Straż Graniczna.


Straż Graniczna zatrzymała trzech cudzoziemców - są podejrzani o przemyt migrantów

21.02.2024, 11:12

Straż Graniczna zatrzymała niedaleko Czeremchy trzech cudzoziemców, którzy próbowali przekroczyć granicę z Polski na Białoruś. Według ustaleń funkcjonariuszy, dwaj Jemeńczycy i Hindus to prawdopodobnie tzw. przewodnicy, którzy mieli pomagać w nielegalnej migracji z Białorusi do Polski, a potem do Niemiec.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok