Radio Białystok | Wiadomości | W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM

autor: Marcin Gliński

13.06.2024, 12:07, akt. 12:34

700 uczestników - samorządowców, naukowców i przedstawicieli firm z branży energetycznej bierze udział w jubileuszowym - 10. EKOFORUM w Supraślu.

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM, fot. Marcin Gliński
W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Głównym tematem kongresu są inwestycje energetyczne w firmach, ale też w samorządach - chodzi m.in. o odnawialne źródła energii. Z takich rozwiązań korzysta już m.in. gmina Supraśl.


Mamy panele fotowoltaiczne, które umieściliśmy na dachu urzędu i na terenie obejścia urzędu, ale też i na szkołach - w Sobolewie, Supraślu, w Ogrodniczkach. Trzeba inwestować w odnawialne źródła energii, w fotowoltaikę, bo my jednak tego słońca trochę mamy - mówi burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.


Uczestnicy 10. EKOFORUM w Supraślu będą poruszać różne  tematy - m.in. będą dyskusje o elektromobilności, finansowaniu inwestycji czy produkcji biogazu.


Na EKOFORUM będziemy  mówić o tym, w co można inwestować w naszym województwie. A inwestować  możemy w różnego typu eko rozwiązania. Elektromobilność, smart city,  smart village. Różne nowe technologie, które pojawiły się w ostatnich  latach. Nasze województwo ma bardzo duży potencjał i mam nadzieję, że tutaj pokażemy na naszym kongresie te możliwości, które województwo podlaskie ma i oferuje potencjalnym inwestorom - mówi prezes zarządu Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii Krzysztof Jan Stawnicki. 


Niektórzy eksperci podkreślają, że przede wszystkim mieszkańcy Polski powinni skupić się też na oszczędzaniu energii. 


Mówi się, że najtańszą energią jest energia zaoszczędzona. Więc w pierwszej kolejności powinniśmy myśleć o tym, żeby oszczędzać energię. Nie możemy wyłączyć całkowicie węgla, nie możemy wyłączyć całkowicie energetyki konwencjonalnej. Ona musi stanowić bazę, podstawę do tego, abyśmy mogli wdrażać rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii. I tutaj taki prym - za chwilę jeszcze, mało się o tym mówi - będzie wiódł wodór - mówi dr Maciej Zajkowski z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.


Kongres w Supraślu zakończy się w sobotę (15.06).

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Międzynarodowy Kongres EKOFORUM w Supraślu

13.06.2024, 11:50

W dniach 13-15 czerwca 2024 roku Supraśl gościć będzie przedstawicieli rządu, biznesu, samorządów, ośrodków analitycznych i eksperckich. W malowniczym uzdrowisku odbędzie się Międzynarodowy Kongres EKOFORUM. Będzie to 10. edycja tego wydarzenia.


W Supraślu rozpoczął się trzydniowy Międzynarodowy Kongres "Ekoforum"

15.06.2023, 09:46

Będą razem szukać innowacyjnych rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa energetycznego, odnawialnych źródłach energii, czy technologii SMART.


Kongres Ekoforum o energii przyszłości w bezpiecznej Europie

9.05.2023, 16:24

To będą trzy dni wypełnione dyskusjami o bezpieczeństwie energetycznym, odnawialnych źródłach energii czy technologiach smart. W połowie czerwca do Supraśla przyjadą m.in. przedstawiciele rządu, biznesu, samorządów i naukowcy. We wtorek (9.05) rozpoczęły się zapisy na Międzynarodowy Kongres "Ekoforum".

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok