Radio Białystok | Wiadomości | Blisko pół tysiąca uczniów z podlaskich szkół średnich bierze udział w projekcie "W służbie Ojczyźnie"

Blisko pół tysiąca uczniów z podlaskich szkół średnich bierze udział w projekcie "W służbie Ojczyźnie"

autor: Grzegorz Pilat

13.06.2024, 19:31, akt. 19:53

To wyjątkowe połączenie lekcji historii nt. II wojny światowej z ćwiczeniami wojskowymi. Blisko 500 uczniów szkół ponadpodstawowych z całego województwa bierze udział (13-14.06) w projekcie "W służbie Ojczyźnie".

Blisko pół tysiąca uczniów z podlaskich szkół średnich bierze udział w projekcie "W służbie Ojczyźnie", fot. Grzegorz Pilat
Blisko pół tysiąca uczniów z podlaskich szkół średnich bierze udział w projekcie "W służbie Ojczyźnie", fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Blisko pół tysiąca uczniów z podlaskich szkół średnich bierze udział w projekcie "W służbie Ojczyźnie" - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To druga odsłona inicjatywy zorganizowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku i 1. Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej. 

Po kilkumiesięcznych zajęciach teoretycznych młodzież wzięła udział w ćwiczeniach prowadzonych przez żołnierzy WOT na jednym z podbiałostockich poligonów.


Uczniowie musieli wykonać kilka podstawowych rzeczy, z którymi my spotykamy się na codzień - to m.in. topografia, udzielenia pierwszej pomocy na polu walki, ale też rzut granatem czy ładowanie magazynka - wyjaśnia dowódca 1. PBOT płk Mieczysław Gurgielewicz.


Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku dr Marek Jedynak podkreśla, że podczas zajęć teoretycznych młodzież zapoznawała się z najnowszą historią Polski.


W tym roku obchodzimy 80. rocznicę akcji "Burza", 80. rocznicę akcji "Ostra Brama", także 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. O tym wszystkim młodzież mogła dowiedzieć się od naszych edukatorów, którzy przygotowali wykłady i prezentacje - tłumaczy dyrektor białostockiego oddziału IPN.


Projekt "W służbie ojczyźnie" patronatem honorowym objęli Marszałek Województwa Podlaskiego, Wojewoda Podlaski i Podlaska Kurator Oświaty. 


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


gen. Sławomir Klekotka [wideo]

12.06.2024, 20:52

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


W całej Polsce zawyły syreny. Służby mundurowe uczciły pamięć żołnierza, który zmarł po ataku na granicy

12.06.2024, 12:10

Mateusz Sitek - żołnierz 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, który zmarł na skutek ran odniesionych po ataku nożem na granicy polsko-białoruskiej - spoczął w rodzinnej miejscowości. W południe na znak czci dla żołnierza w całym kraju zawyły syreny radiowozów, pojazdów straży pożarnej i straży granicznej.


"Na pograniczu wytrzymałości" - reportaż Dominiki Dębskiej

13.06.2024, 01:38

Śmierć żołnierza Wojska Polskiego, który zmarł po ugodzeniu nożem na polsko-białoruskiej granicy, na nowo otworzyła dyskusję o bezpieczeństwie. Choć kryzys trwa już trzeci rok, jego końca wciąż nie widać.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok