Radio Białystok | Wiadomości | Po wakacjach ma być gotowy projekt ustawy ograniczającej sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych

Po wakacjach ma być gotowy projekt ustawy ograniczającej sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych

autor: Paweł Wądołowski

14.06.2024, 07:58, akt. 12:34

Czy na stacjach paliw powinien być zakaz sprzedaży alkoholu? Niedawno minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, że taka propozycja jest analizowana.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Czy na stacjach paliw powinien być zakaz sprzedaży alkoholu? - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

- Będę chciała przedstawić do zespołu programowania prac rządu ustawę, która ograniczy sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych - zapowiedziała w czwartek (14.06) minister zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że projekt trafi "na stół" po wakacjach.

Jakub Bogucki z portalu e-petrol.pl uważa, że projekt może napotkać opór właścicieli stacji paliw.


Bo to generowałoby spore trudności finansowe. Wiele stacji ogromną część swojej marży generuje z przychodów sklepowych i może to po prostu wiązać się z trudnościami bilansu całości stacyjnego biznesu. Oczywiście to nie jest tak, że stacje z tego powodu będą bankrutować. Natomiast na wielu stacjach jednak ta sprzedaż sklepowa stanowi gigantyczny element przychodu. Z całą pewnością sprzedaż alkoholu jest tutaj jednym z generujących duże marże. Także myślę, że dla wielu stacji może to wiązać się z koniecznością jakiejś redukcji zatrudnienia - mówi Jakub Bogucki.


Wprowadzenie zakazu to dobry pomysł - uważa z kolei dyrektorka Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży Renata Szymańska.


Jeśli mówimy o tym, że warto ograniczyć problem związany z uzależnieniem, to jest to jakiś ważny punkt ograniczający dostępność. Niektórzy oczywiście to krytykują, mówiąc, że ktoś na przykład ma imprezę, zapomniał się zaopatrzyć w alkohol, więc jest ta możliwość, żeby sobie kupić alkohol w weekend. Myślę jednak, że jest to ważne, ponieważ jeżeli tego alkoholu nie będzie, nie będzie możliwości zakupu, to pamiętajmy, że wiele osób, myślę tu zwłaszcza o ludziach uzależnionych czy też pijących w jakiś sposób szkodliwy, ryzykowny, nie mając możliwości zakupu, nie kupią i nie napiją się - podkreśla Jakub Bogucki.


Na razie zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw obowiązuje w nocy w Krakowie i w Poznaniu. Podobne ograniczenie, ale przez całą dobę, wprowadziły niedawno władze Torunia.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Policjanci zatrzymali mężczyznę, który wsiadł za kierownicę mając ponad 3 promile alkoholu w ogranizmie

6.05.2024, 14:37

Miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie i wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów. Mimo tego 47-latek wsiadł za kierownicę i spowodował wypadek.


Pijany 26-latek skakał po samochodach, wybijał szyby i odrywał tablice rejestracyjne

30.04.2024, 08:00

Swoją "demolkę" nagrywał a następnie publikował w social mediach. Do tych zdarzeń doszło w minioną sobotę (27.04) na jednym z augustowskich osiedli.


KAS zlikwidowała bimbrownię i rozlewnię nielegalnego alkoholu w gminie Sokoły [wideo]

25.04.2024, 07:13

Bimbrownię i rozlewnię nielegalnego alkoholu zlikwidowali funkcjonariusze podlaskiej KAS. W dwóch gospodarstwach w gminie Sokoły zabezpieczono łącznie ponad 10 tys. litrów zacieru, bimbru i aparaturę do produkcji alkoholu.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!FK Paneveżys - Jagiellonia Białystok, 23.07.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
23.07.2024, 05:38, akt. 24.07.2024, 11:05

Jagiellonia pokonała mistrza Litwy 4:0
fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwiźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok