Radio Białystok | Wiadomości | Mołdawskie Bielce są nowym miastem partnerskim Białegostoku

Mołdawskie Bielce są nowym miastem partnerskim Białegostoku

autor: Barbara Sokolińska

21.06.2024, 17:28, akt. 17:38

Białystok ma nowe miasto partnerskie. To liczące blisko 150 tys. mieszkańców mołdawskie Bielce. Żyje w nim największa liczba Polaków w Mołdawii.

Mołdawskie Bielce są nowym miastem partnerskim Białegostoku, 21.06.2024, fot. Barbara Sokolińska
Mołdawskie Bielce są nowym miastem partnerskim Białegostoku, 21.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Umowę o współpracy Białegostoku z miastem Bielce podpisali w piątek (21.06) w stolicy Podlasia prezydent Tadeusz Truskolaski i burmistrz Bielc Aleksandr Petkov. Delegacje obu miast odwiedzają się wzajemnie od wielu lat i dzielą się swoimi doświadczeniami.

- Ta kooperacja była, jest i mam nadzieję będzie bardzo żywa - mówi Tadeusz Truskolaski.


Z takich relacji zawsze wynikają korzyści dwustronne. Mołdawia jest bardzo zapatrzona na zachód, również na Polskę i chce korzystać z doświadczeń, jakie mamy. My jesteśmy gotowi do współpracy na wielu poziomach. Na początek to jest ta wiedza, którą przekazujemy i to doświadczenie. Robimy to oczywiście z ogromną przyjemnością, bo widzimy, jakie są potrzeby - podkreśla prezydent Białegostoku.


Burmistrz Bielc Aleksandr Petkov mówi, że jego miasto chciałoby wziąć przykład z Białegostoku - głównie w kwestii rozwoju infrastruktury.


Przede wszystkim potrzebujemy doradztwa i konsultacji w sprawie modernizacji infrastruktury. Nasze miasto od ponad 20 lat się nie rozwija. Wasze doświadczenie jeśli chodzi o rozwój i wykorzystanie środków unijnych jest dla nas bardzo ważne - dodaje Aleksandr Petkov.


Białystok współpracuje z 18. miastami w Europie i na całym świecie. Pięć z nich, w tym Bielce, należy do tzw. obszaru Partnerstwa Wschodniego.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tadeusz Truskolaski [wideo]

6.05.2024, 08:51

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.


Tadeusz Truskolaski oficjalnie rozpoczął piątą kadencję na stanowisku prezydenta Białegostoku [zdjęcia]

1.05.2024, 12:09

Tadeusz Truskolaski oficjalnie rozpoczął w środę (1.05) piątą kadencję na stanowisku prezydenta Białegostoku. Mieszkańcy zdecydowali o tym w pierwszej turze kwietniowych wyborów samorządowych. Tadeusz Truskolaski uzyskał ponad 53 procent głosów.


W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku rozpoczęło się pierwsze Podlaskie Forum Ekonomiczne [zdjęcia]

11.10.2022, 08:27

Sztuczna inteligencja w medycynie i cała branża IT, logistyka i transport to niektóre dziedziny, w których możliwy jest dalszy rozwój współpracy pomiędzy Polską a krajami azjatyckimi - o tym mówiono we wtorek (11.10) w Białymstoku na I Podlaskim Forum Ekonomicznym.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok