Radio Białystok | Wiadomości | Przedsiębiorcy z województwa podlaskiego wciąż domagają się otwarcia przejścia granicznego w Bobrownikach

Przedsiębiorcy z województwa podlaskiego wciąż domagają się otwarcia przejścia granicznego w Bobrownikach

autor: Gabriela Lasota

24.06.2024, 17:42, akt. 25.06.2024, 07:45

Podlascy przedsiębiorcy domagają się otwarcia przejścia granicznego w Bobrownikach. Ponownie apelowali o to na konferencji w Białymstoku.

fot. Gabriela Lasota
fot. Gabriela Lasota

Zdaniem przedsiębiorców - prace komisji rozwoju i gospodarki w Sejmie z połowy czerwca nie przyniosły oczekiwanych efektów.

Właściciele przygranicznych firm apelują także o przyznanie im rekompensat - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska z Porozumienia Polskich Przedsiębiorców "Zjednoczony Wschód”.

- Województwo podlaskie umiera. Przedsiębiorcy podlascy, zwłaszcza z mikro i małych przedsiębiorstw borykają się z ogromnymi problemami. Albo otwarcie przejścia granicznego, albo rekompensaty finansowe - tutaj pozostaje dyskusja, w jakiej to by było formie - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

Właścicielka jednej z przygranicznych firm Dorota Domeracka zwraca uwagę na trudną sytuację finansową przedsiębiorców.

- Wspomina się o nowych inwestycjach i realizacjach gospodarczych, tylko my - poszkodowani przedsiębiorcy nie mamy już rezerw i funduszy finansowych na ich planowanie. Nie wspominając o ich realizacji - mówi Dorota Domeracka.

Podlaski Urząd Wojewódzki wcześniej informował, że na rekompensaty dla przedsiębiorców łącznie przeznaczy 5 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa.

Obecnie w Podlaskiem nie ma ani jednego czynnego przejścia granicznego z Białorusią.

| red: mag, tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przedsiębiorcy z okolic Białowieży apelują do rządu o wsparcie w związku z wprowadzeniem strefy buforowej

13.06.2024, 16:31

Zwolnień z lokalnych podatków, zawieszenia składek ZUS, dopłat do pensji pracowników, kredytów i rekompensat wyrównujących straty w działalności gospodarczej domagają się od władz regionu firmy z okolic Puszczy Białowieskiej. Jest to związane z wprowadzoną strefą buforową przy granicy z Białorusią.


Przygraniczne samorządy i przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie - zapewniała w Białowieży minister funduszy i polityki regionalnej

5.06.2024, 17:38

Jeżeli będzie trzeba, będą zmiany i więcej pieniędzy w rządowym Programie Rozwoju Północno-Wschodnich Regionów Przygranicznych 2024-2030 - poinformowała w środę (5.06) w Białowieży minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.


Program rekompensat dla przygranicznych firm będzie kontynuowany

13.05.2024, 11:13

Przedsiębiorcy z gmin położonych przy zamkniętych polsko-białoruskich przejściach granicznych w Kuźnicy i Bobrownikach mogą ponownie starać się o rekompensaty. Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski wydał w poniedziałek (13.05) rozporządzenie w tej sprawie.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok