Radio Białystok | Wiadomości | Jury festiwalu "Dwa Teatry" doceniło talent 6-letniej Klaudii, która wystąpiła w naszym słuchowisku

Jury festiwalu "Dwa Teatry" doceniło talent 6-letniej Klaudii, która wystąpiła w naszym słuchowisku

25.06.2024, 17:20, akt. 18:01

Sukces na festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. Oba biorące w nim udział słuchowiska Polskiego Radia Białystok zostały nagrodzone.

Klaudia Komosińska i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska
Klaudia Komosińska i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z 6-letnią Klaudią, jej rodzicami i Dorotą Sokołowską rozmawia Andrzej Bajguz | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nagrodę za rolę kobiecą w spektaklu dziecięcym otrzymała 6-letnia Klaudia Komosińska - jako mała Alusia wystąpiła w "Baśni o dziewczynce, która zgubiła niebo". Autorką i reżyserką słuchowiska jest Dorota Sokołowska, a dźwiękowo zrealizował je Kamil Kalicki.


Czuję się bardzo fajnie, nie spodziewałam się, że dostanę taką nagrodę. W słuchowisku występuję pierwszy raz - mówi Klaudia Komosińska.


Klaudia Komosińska z rodziną i Dorotą Sokołowską"Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo" - słuchowisko Doroty Sokołowskiej [zdjęcia]W konkursie słuchowisk dla dorosłych nagrodę za muzykę oryginalną do "Głosów ciemności" otrzymał Michał Zdunik. To słuchowisko jest wspólną realizacją Radia Białystok i Fundacji Malczoff zrzeszającej twórców Teatru Wierszalin. Autorem scenariusza, muzyki i reżyserem "Głosów ciemności" jest właśnie Michał Zdunik, akustycznie słuchowisko zrealizował Grzegorz Falkowski. To historia o duchowym świecie wybitnego artysty Jerzego Nowosielskiego.


Emocje są bardzo piękne, bo to jest duże wyróżnienie. Za muzykę to moje pierwsze, to tym bardziej mnie cieszy. Muzyka to jest taka przestrzeń, która musi być staranna, dopracowana, więc cieszy mnie, że mój debiut w kwestii muzycznej został doceniony. W zasadzie jak pisałem tekst, to jednocześnie myślałem, jaka będzie muzyka, jak będzie trzeba pracować reżysersko. Ja tych kwestii nie oddzielam, że na początku piszę tekst, później muzykę. Staram się, pisząc tekst, wiedzieć, jak to powinno brzmieć, jaka powinna być muzyka - mówi Michał Zdunik."Głosy ciemności" - słuchowisko Michała ZdunikaNagrodę w imieniu Michała Zdunika odebrał aktor Rafał Gąsowski z Teatru Wierszalin, a w imieniu Klaudii Komosińskiej - Dorota Sokołowska - reżyserka słuchowiska, dziennikarka Radia Białystok.


Grand Prix

Grand Prix zdobyło słuchowisko Marty Rebzdy "Siostra Hioba" w reżyserii Waldemara Modestowicza. Jury nagrodziło twórców słuchowiska "Siostra Hioba”: za tekst - Martę Rebzdę, za reżyserię - Waldemara Modestowicza, za realizację akustyczną - Macieja Kuberę i za muzykę - Piotra Mossa i za tytułową rolę aktorską Annę Dereszowską. 

Grand Prix dla najlepszego słuchowiska dla dzieci i młodzieży otrzymał utwór "Co trzeba zabrać na wędrówkę” Małgorzaty Czerwień.

Wśród spektakli telewizyjnych ex-aequo zwyciężyły "Zapiski z wygnania” Sabiny Baral w reżyserii Magdaleny Umer i "1989” Marcina Napiórkowskiego, Katarzyna Szyngiery i Mirosława Wlekłego. 

W konkursie w tym roku rywalizowało 14 spektakli telewizyjnych oraz 23 realizacji radiowych, w tym 7 dla dzieci.


Inni nagrodzeni

Nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki umocowaną w pamięci historii dotyczącą problemów współczesności otrzymało słuchowisko "Ci” Patrycji Babickiej. Maciej Wiktor został nagrodzony za reżyserię, a Wojciech Gruszka za realizację akustyczną tego słuchowiska. Utwór został zgłoszony przez Radio Kraków.  

Nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska otrzymał Tomasz Man za dwa słuchowiska: "Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz” oraz "Mała piętnastka”. Jurorzy docenili także grę aktorów występujących w tych słuchowiskach - Mariusza Bonaszewskiego za kreację w " Małej piętnastce” oraz Anny Seniuk za rolę matki i Olgi Sarzyńskiej za rolę córki w słuchowisku "Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz”.

Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę męską otrzymał Piotr Adamczyk za rolę Fryzjera Bonifacego w słuchowisku "Cudowne przygody Pana Pinzla Rudego” według  opowiadania Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Za drugoplanową rolę żeńską - Antonji w słuchowisku "Godzien litości” Aleksandra Fredry doceniona została Sara Lityńska.

Tadeusz Kabicz otrzymał nagrodę za scenariusz będący adaptacją do słuchowiska "Kroki”. Słuchowisko to otrzymało też najwięcej głosów publiczności.

Jurorów zachwyciła muzyka w "Małej piętnastce”. Nagrodę otrzymał Cezary Reinert. Honorową nagrodę dla producenta słuchowisk otrzymał Program Pierwszy Polskiego Radia za trafność i atrakcyjność propozycji repertuarowej.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok