Radio Białystok | Wiadomości | Uczczono 161. rocznicę pacyfikacji wsi Jaworówka
Zabudowania spalono, ziemię zaorano, a 198 mieszkańców zamordowano na miejscu albo zesłano na Sybir. W Jaworówce koło Dobrzyniewa uczczono 161. rocznicę pacyfikacji tej niegdyś szlacheckiej wsi. Była to kara władz carskich za udział i pomoc w Powstaniu Styczniowym.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wydarzenia z sierpnia 1863 roku w Jaworówce upamiętnia postawiony w 1995 roku obelisk, pod którym złożono kwiaty.
W uroczystości, rozpoczętej polową mszą świętą, uczestniczyli mieszkańcy oraz uczniowie ze sztandarem.
Jeden z uczestników podkreśla, jak ważne jest to, aby pamięć o tych wydarzeniach przetrwała.
Te czasy trzeba wspominać, ponieważ to świadczy o bohaterskości naszych przodków. Nie ważne, czy to była nasza rodzina, czy nie, ale to jest bardzo duże poświęcenie - mówi jeden z uczestników uroczystości.
W uczczeniu 161. rocznicy pacyfikacji Jaworówki brali również udział przedstawiciele lokalnych władz, Muzeum Pamięci Sybiru i Związku Sybiraków.
To była nietypowa lekcja historii. Uczniowie szkół średnich wzięli udział w seansie filmu pt. "Powstaniec 1863". W spotkaniu w kinie Ton w Białymstoku udział wzięli m.in. reżyser oraz jeden z pierwszoplanowych aktorów.
Płaskorzeźba wykonana z chleba przez powstańca styczniowego, a także pamiątki - fotografie, dokumenty, korespondencja - po osobach deportowanych na Wschód - wzbogaciły zbiory Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Była uroczysta msza, koncert pieśni patriotycznych i okolicznościowe przemówienia. W niedzielę (28.01) w Surażu upamiętniono ofiary powstania styczniowego. Na ich cześć oddano też salwę honorową.
Mija właśnie 161. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Wzięło w nim udział około 200 tysięcy Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców oraz przedstawicieli innych narodowości z terenów zaboru rosyjskiego. Powstanie trwało do jesieni 1864 roku. Było wiele ofiar, strat materialnych, zesłańców.
W ten sposób uczcili pamięć poległych 161 lat temu. Na Cmentarzu Farnym w Białymstoku mieszkańcy, politycy, przedstawiciele różnych instytucji, organizacji i służb mundurowych oddali hołd powstańcom styczniowym.
Pacyfikacja, przymusowe roboty, emigracja. Los Ryszarda Kotowskiego to opowieść o całym pokoleniu Polaków, których dzieciństwo przypadło na lata wojenne.