Radio Białystok | Wiadomości | Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej zajmie się ratowaniem najstarszych nagrobków

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej zajmie się ratowaniem najstarszych nagrobków

autor: Adam Dąbrowski

15.09.2024, 08:59, akt. 09:17

Chodzi o przywrócenie świetności grobowi urzędnika carskiej administracji finansowej, który znajduje się w historycznie prawosławnej części łomżyńskiej nekropolii oraz prace konserwatorskie na prace przy ratowaniu dwóch najstarszych nagrobków.

Najstarsze nagrobki na łomżyńskim cmentarzu wymagają renowacji, fot Adam Dąbrowski
Najstarsze nagrobki na łomżyńskim cmentarzu wymagają renowacji, fot Adam Dąbrowski

Renowacja nagrobka Andrieja Kasjanowicza Sinieuckiego na łomżyńskim cmentarzu to zadanie finansowane z ostatniej kwesty w Łomży. Przywrócenie świetności grobowi urzędnika carskiej administracji finansowej, który znajduje się w historycznie prawosławnej części łomżyńskiej nekropolii pochłonie około 100 tys. zł.


To dwa osobne zadania. Jedno to ratowanie kamiennego oryginalnego w formie nagrobka, drugie to prace przy jego metalowym ogrodzeniu - mówi prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Józef Babiel.


Już po rozpoczęciu prac okazało się, że nagrobek bardzo się zmieni. Wyglądająca na cementową konstrukcja kapliczki, w rzeczywistości wykonana jest z czarnego i białego kamienia. I do tej oryginalnej kolorystyki wrócą konserwatorzy.


Niestety nie wiemy jak wyglądała całość. Widać, że czegoś tam brakuje, ale na żadnym cmentarzu prawosławnym w regionie nie znaleźliśmy podobnego nagrobka, który mógłby być wzorem. Dlatego na razie to będzie tylko konserwacja zachowawcza, a nie odtworzeniowa. Przynajmniej do czasu, aż specjaliści ustalą, jak powinna wyglądać całość - zastrzega Józef Babiel.


TPZŁ ma już także pozwolenie konserwatorskie na prace przy ratowaniu dwóch najstarszych nagrobków na tym cmentarzu - ceglanych grobów Seweryna Bończy- Skarzyńskiego i Antoniego Jezierskiego. Na razie zabezpieczono części najbardziej zagrożone zniszczeniem, czyli tablice inskrypcyjne z piaskowca.

Nie wiadomo kiedy rozpoczną się prace przy samych nagrobkach, ale wiadomo że na ten cel pochodzić będą pieniądze zebrane już podczas tegorocznej listopadowej kwesty.

Do tej pory efektem kwest na liczącej ponad 220 lat łomżyńskiej nekropolii, prowadzonych co roku 1. listopada, jest uratowanie przed zniszczeniem ponad 300 zabytkowych obiektów.

| red: at

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dwudniowa kwesta na łomżyńskim cmentarzu przyniosła ponad 60 tysięcy złotych

2.11.2023, 18:27

Ponad 60 tysięcy złotych zebrano na łomżyńskim cmentarzu podczas dwudniowej kwesty na ratowanie zabytkowych obiektów tej 220-letniej nekropolii.


Wolontariusze zebrali prawie 28 tys. zł podczas kwesty na cmentarzu Farnym w Białymstoku

2.11.2023, 11:44

Prawie 28 tysięcy złotych zebrali wolontariusze podczas środowej (1.11) kwesty na cmentarzu Farnym w Białymstoku. Tradycyjnie już w Dzień Wszystkich Świętych w akcję włączyło się około stu wolontariuszy, m.in. aktorzy, harcerze i społecznicy.


Młodzi wolontariusze pomagali sprzątać groby na łomżyńskim cmentarzu

31.10.2023, 19:46

Wolontariusze pomagali sprzątać groby. To pomysł członków Grupy Ratowniczej Nadzieja.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok