Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku odsłonięto pomnik ostatniego przedwojennego prezydenta miasta

W Białymstoku odsłonięto pomnik ostatniego przedwojennego prezydenta miasta

16.09.2024, 19:27, akt. 19:40

W Białymstoku odsłonięto w poniedziałek (16.09) pomnik Seweryna Nowakowskiego - ostatniego przedwojennego prezydenta tego miasta. Pomnik, który jest projektem z budżetu obywatelskiego miasta na 2021 rok, stanął w parku Planty, niedaleko wilii, w której niegdyś mieszkał Nowakowski.

W Białymstoku odsłonięto w pomnik Seweryna Nowakowskiego, 16.09.2024, fot. Marcin Mazewski
W Białymstoku odsłonięto w pomnik Seweryna Nowakowskiego, 16.09.2024, fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
W Białymstoku odsłonięto pomnik ostatniego przedwojennego prezydenta miasta - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Seweryn Nowakowski sprawował urząd prezydenta do wybuchu II wojny światowej

Seweryn Nowakowski urodził się 8 stycznia 1894 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Do Białegostoku przyjechał na początku lat 30. ubiegłego wieku, by pełnić funkcję komisarza rządowego. W 1934 roku został wybrany na prezydenta Białegostoku; sprawował ten urząd do wybuchu II wojny światowej.

Lata działalności Nowakowskiego w tym mieście, to doprowadzenie do końca rozpoczętych inwestycji, a także realizacja nowych projektów. Wymienia się tu m.in. budynek dzisiejszego Teatru Dramatycznego, który został wybudowany jako Dom Ludowy, czy budowę parku miejskiego - Plant, chętnie również obecnie odwiedzanego przez mieszkańców. Po wybuchu II wojny światowej, w październiku 1939 roku, został aresztowany przez NKWD, a jego dalszy los jest nieznany. Historycy uważają, że został wywieziony w głąb ZSRR i tam zginął.


Pomnik Nowakowskiego zlokalizowany jest na Bulwarach Kościałkowskiego

Pomnik Nowakowskiego zlokalizowany jest na Bulwarach Kościałkowskiego, naprzeciw "willi prezydenckiej" przy ul. Akademickiej 26 w Białymstoku. Budynek wybudowany został w latach 1936–37 właśnie dla Seweryna Nowakowskiego, m.in. z pożyczki zaciągniętej w Związku Miast Polskich. Willa miała służyć wszystkim kolejnym prezydentom miasta.

"Prezydent Białegostoku w latach 1934-1939, aresztowany przez Sowietów, zaginął w październiku 1939 roku. Zaufanie zobowiązuje" - taki napis znalazł się na pomniku. "Chcę, żeby Białystok pamiętał o osobach szczególnie zasłużonych dla miasta, a także o swoich bohaterach" - powiedział podczas uroczystości obecny prezydent Tadeusz Truskolaski.

Świetny gospodarz, doskonały organizator, inwestor z piękną wizją, patriota - mówił o swoim przedwojennym poprzedniku. Przypomniał, że Nowakowski upamiętniony jest w mieście również w taki sposób, że przy otwartym trzy lata temu miejskim Muzeum Pamięci Sybiru działa instytut badawczy jego imienia.

Tadeusz Truskolaski mówił o Nowakowskim, że "pragnął miasta nowoczesnego, wygodnego do życia, pięknego, zamożnego". "Z jego wizji europejskiego Białegostoku czerpiemy inspirację do dziś" - dodał.

W poniedziałkowej uroczystości wzięły udział m.in. dwie wnuczki ostatniego przedwojennego prezydenta Białegostoku. Jedna z nich odczytała list od żyjącej synowej Seweryna Nowakowskiego. Krystyna Nowakowska dziękowała w nim za pamięć o swoim teściu. "Podjął trudne wyzwania, ale praca na rzecz rozwoju miasta stała się jego pasją i mimo że nie urodził się w Białymstoku, stał się białostoczaninem z wyboru" - napisała w liście.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Plenerowa wystawa "Przeszłość oczami teraźniejszości" Muzeum Pamięci Sybiru

28.08.2024, 14:01

Na siedmiu tablicach z historycznymi fotografiami można zobaczyć Białystok z września 1939 r. i na to tło nałożyć obraz współczesny. Tak wygląda idea plenerowej wystawy "Przeszłość oczami teraźniejszości" przygotowanej przez Muzeum Pamięci Sybiru. Tablice stoją w różnych miejscach centrum miasta.


Ruszają prace rewitalizacyjne Parku Planty

16.02.2024, 09:25

Rozpoczynają się prace przy przebudowie zabytkowego Parku Planty i Bulwarów Kościałkowskiego w Białymstoku. W ramach inwestycji przebudowana też będzie ul. Akademicka. Wszystkie prace będą kosztować blisko 46 mln zł.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok