Radio Białystok | Wiadomości | Nowy mural w Białymstoku. Na miasto spogląda prof. Krzysztof Rau
Współzałożyciel Akademii Teatralnej, wieloletni dyrektor BTL-u Krzysztof Rau, spogląda z nowego muralu w Białymstoku. Portret lalkarza, reżysera, w otoczeniu przedmiotów związanych z teatrem, powstał na szczycie budynku przy ul. Sienkiewicza 53. Widoczny jest z ulicy, kiedy spacerujemy w stronę centrum od ulicy Ogrodowej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Białostoczanom podoba się nowy mural. Sportretowaną na nim postać bez problemu identyfikują wszyscy związani ze środowiskiem teatralnym.
Krzysztof Rau to człowiek wielu talentów. To właśnie on był wśród założycieli wydziału lalkarskiego warszawskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku i był jego wieloletnim dziekanem. Przez ponad 20 lat prowadził Białostocki Teatr Lalek. Stworzył też prywatny Teatr Lalek 3/4 Zusno.
Mural powstał z inicjatywy Rady Naukowej Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA. Autorką projektu jest Izabela Jurkowska z Nowego Sącza.
Mural swoją treścią ma nawiązywać do Festiwalu LALKANIELALKA oraz upamiętniać przypadający w tym roku jubileusz 50-lecia Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Białymstoku. Na muralu znajduje się m.in. data 1974 - przypominająca o roku założenia białostockiej filii uczelni artystycznej.
Gdyby nie on, pewnie nie byłoby Białostockiego Teatru Lalek, jaki znamy współcześnie, a miasto mogłoby być uboższe o jedną z uczelni artystycznych. Rodzina, znajomi, przyjaciele pożegnali we wtorek (27.12) reżysera, dramatopisarza, wieloletniego dyrektora BTL-u, założyciela wydziału lalkarskiego Akademii Teatralnej - prof. Krzysztofa Raua.
Teatr stracił wielkiego Mistrza ożywionej formy i Artystę lalkarza. Odszedł prof. Krzysztof Rau, założyciel wydziału lalkarskiego Akademii Teatralnej, prorektor, wieloletni wykładowca. Człowiek, dzięki któremu Białystok nazywany jest "stolicą polskiego lalkarstwa".