Radio Białystok | Wiadomości | Operacja "Ostra Brama" we wspomnieniach żołnierza Kedywu
"Długie wakacje" - zapis wspomnień żołnierza wileńskiego Kedywu - miały swoją premierę na tykocińskim zamku. Pamiętnik Zbysława Dutkiewicza wydał właściciel zamku.
To nie tylko hołd pamięci o wuju walczącym w oddziałach wileńskiego Kedywu, ale przede wszystkim kolejne zachowane świadectwo wydarzeń sprzed 80 lat. Jacek Nazarko z zamku w Tykocinie własnym staraniem wydał książkę - pamiętnik Zbysława Dutkiewicza, szeregowego żołnierza, uczestnika operacji „Ostra Brama”.
„Długie wakacje” to historia odnaleziona w domowym archiwum - mówi Jacek Nazarko.
Odnalezienie po tylu latach kolejnych wspomnień ówczesnych żołnierzy i wydanie ich własnym staraniem to wyjątkowa okoliczność - zaznacza dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Marek Jedynak.
Promocja publikacji odbyła się na zamku w Tykocinie. Na razie wydano tylko 150 egzemplarzy książki i jest ona niezwykle trudno dostępna. Niewykluczone jednak, że trafi ona do obiegu jako plik cyfrowy - w ramach otwartego dostępu.
"Pamięć Pokoleń" - pod takim hasłem w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku rozpoczęła się w piątek (20.09) dwudniowa konferencja poświęcona m.in. wywózkom na nieludzką ziemię.
Ben Midler, ostatni znany żyjący ocalały z białostockiego getta, i pisarka Marta Sawicka-Danielak odnaleźli się dzięki Yad Vashem w Izraelu. Mimo że dzieli ich pół wieku, są ziomkami - ich rodziny żyły obok siebie, a oni sami, choć w różnych epokach, mieszkali na tej samej ulicy. Z ich rozmów powstała książka, która budzi do życia przedwojenny Białystok.
Nikt do tej pory się tego nie podjął. Białostocki historyk Wiesław Wróbel napisał książkę o przeszłości dzielnicy Piaski. Na jej promocję w Galerii Sleńdzińskich przyszło kilkadziesiąt osób.