Radio Białystok | Wiadomości | Inwestycje w województwie podlaskim - widać początki odwrócenia niekorzystnego trendu
Po ubiegłorocznej zapaści, w tym roku widać początki odwrócenia niekorzystnego trendu dotyczącego inwestycji w regionie.
Od kilku miesięcy pojawia się więcej niż rok temu pytań przedsiębiorców o możliwości wsparcia, a kolejne podlaskie firmy ponownie zaczynają inwestować w rozwój swoich przedsiębiorstw.
To dobry znak, bo pokazuje, że podlaskie firmy nadal chcą rozwijać swoje przedsiębiorstwa i inwestować. Otrzymujemy tez coraz więcej zapytań o możliwość wsparcia i wydajemy kolejne decyzje o dotacjach dla nowych firm. Na przykład w Łapach powstanie duży zakład przetwórstwa mięsa - mówi prezes Specjalnej Suwalskiej Strefy Ekonomicznej Cezary Cieślukowski.
Między innymi w ostatnim tygodniu kolejne dwie firmy produkcyjne z regionu otrzymały decyzję o wsparciu i zadeklarowały inwestycje w modernizację swoich zakładów.
Cezary Cieślukowski dodaje, że innym wabikiem na inwestorów może być projekt Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dotyczący utworzenia Podlaskiej Hybrydowej Doliny Wodorowej.
Chcemy jako strefa zbudować w Suwałkach fabrykę wodoru, która będzie zasilana zieloną energią. Za chwilę wystosujemy zapytanie ofertowe w poszukiwaniu wykonawcy studium wykonalności przedsięwzięcia. Rozmawiałem na ten temat z przedstawicielami Landu Dolnej Austrii, którzy niedawno odwiedzili województwo podlaskie, gdzie takie fabryki działają. Zakładamy, że u nas też to może wypalić, bo mamy Via Balticę i na przykład samorząd Suwałk czy PKS Nova deklarują, że gdyby mieli dostęp do wodoru, kupiliby samochody na to paliwo - mówi prezes SSSE.
Pomysł z doliną wodorową nie jest nowy, bo pierwotnie już kilka lat temu próbował go zrealizować wójt Sokół. Tymczasem zgodnie z harmonogramem prac Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jeszcze w tym roku ma być wyłoniony wykonawca studium wykonalności projektu, finalnie fabryka wodoru mogłaby powstać w perspektywie kilku lat.