Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Będzie śledztwo ws. przekroczenia uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez zarząd województwa
Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez zarząd województwa podlaskiego. Chodzi o wątpliwości dotyczące rozliczenia umowy z obecną minister zdrowia Jolantą Sobierajską-Grędą, która przed objęciem stanowiska - jako ekspert - na zlecenie Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego doradzała w sprawie konsolidacji szpitali.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Prokuratorskie śledztwo prowadzone jest pod kątem przekroczenia uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez zarząd województwa podlaskiego polegające na nienależytym nadzorze nad wykonaniem umowy-zlecenia opracowania długofalowej strategii funkcjonowania placówek podległych urzędowi marszałkowskiemu czym działali na szkodę interesu publicznego - mówi prokurator Adam Baranowski z Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe.
Konkretnie chodzi o umowę z ówczesną radczynią prawną, a obecnie minister zdrowia, która za 130 tysięcy złotych przygotowała strategię dotyczącą podlaskich szpitali podległych urzędowi marszałkowskiemu.
Zadaniem zawiadamiających radnych z klubu PiS umowa nie została należycie zrealizowania.
Tymczasem marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym wyjaśnia, że do żadnych nieprawidłowości nie doszło i deklaruje pełną współpracę z prokuraturą.
Zarzut jest poważny, ale nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości, bo umowa z ówczesną ekspert Jolantą Sobierajską-Grędą została w pełni zrealizowana. Zarząd otrzymał ponad 100-stronicowy dokument i nie ma żadnych podstaw, by twierdzić, że ta umowa nie została wykonana” - mówi marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.
Prokuratorskie śledztwo jest na bardzo wczesnym etapie i nikomu nie postawiono w tej sprawie zarzutów. Za niedopełnienie obowiązków grozi do trzech lat więzienia.
| red: sk
Jak będzie wyglądał przyszłoroczny budżet woj. podlaskiego i na jakie najważniejsze inwestycje powinno znaleźć się w nim finansowanie? Co dalej z placówkami medycznym w regionie po tym jak marszałek województwa wycofał się z projektu konsolidacji?
W poniedziałek (1.12) mamy kontynuację przerwanego w ubiegłym tygodniu sejmiku województwa podlaskiego i m.in. do poruszanych na sesji tematów odnosimy się w "Grach politycznych".
Podlaski sejmik jednogłośnie sprzeciwił się konsolidacji jakichkolwiek placówek medycznych podległych samorządowi województwa.
Z dwugodzinnym opóźnieniem rozpoczęło się posiedzenie podlaskiego sejmiku, ale i tak sesja została przerwana do poniedziałku (1.12). Przeciwko łączeniu placówek protestowało w Urzędzie Marszałkowskim około 300 ratowników medycznych. Protest okazał się skuteczny.