Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Blisko 30 mln zł z KPO dla USK w Białymstoku. Nowa jakość leczenia chorób serca
Ma to zapewnić jeszcze lepszą diagnostykę pacjentów z chorobami układu krążenia. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku dostał prawie 30 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy na specjalistyczny sprzęt i rozbudowę Kliniki Kardiochirurgii.
Pieniądze będą przeznaczone na realizację projektu pn. "Kompleksowa poprawa standardu diagnostyki i leczenia pacjentów z chorobami układu krążenia w USK w Białymstoku".
W ramach programu szpital otrzyma 29,9 mln zł dofinansowania, a dodatkowo 2,9 mln zł stanowić będą środki własne placówki.
Najważniejszym elementem projektu będzie utworzenie drugiej sali hybrydowej, wyposażonej w nowoczesny angiograf w Klinice Kardiochirurgii, a także modernizacja systemu wentylacji na bloku operacyjnym tejże kliniki. Beneficjentami będą wszystkie kliniki, zakłady i poradnie USK zajmujące się diagnostyką oraz leczeniem chorób układu krążenia.
Głównym celem inwestycji w ramach KPO kardiologia jest rozwój wysokospecjalistycznej infrastruktury w klinice kardiochirurgii - hybrydowa sala operacyjna, która pozwoli na wykonywanie najbardziej skomplikowanych zabiegów kardiochirurgicznych z możliwością śródoperacyjnej diagnostyki z ograniczeniem ich inwazyjności. Kolejnym zadaniem wspartym w ramach projektu jest doposażenie kardiologii ambulatoryjnej (AOS czyli Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna). Pozwoli to na przygotowanie pacjentów do zabiegów w warunkach ambulatoryjnych, jak również późniejszą opiekę bez konieczności hospitalizacji zgodnie z odwróceniem piramidy świadczeń medycznych - mówi prof. Jan Kochanowicz, dyrektor USK w Białymstoku.
Wsparcie w ramach projektu otrzymają wszystkie jednostki zajmujące się leczeniem chorób serca. Przy ul. Skłodowskiej-Curie są to: Klinika Kardiochirurgii, Klinika Kardiologii Inwazyjnej i Chorób Wewnętrznych z OIOK i Pracownią Hemodynamiki, Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych z OINK, Zakład Radiologii, Poradnia Kardiologiczna oraz Poradnia Kardiologii, Niewydolności Serca i Krążenia Płucnego. Z kolei przy ul. Żurawiej projekt obejmie Klinikę Kardiologii, Lipidologii i Chorób Wewnętrznych z OINK, Poradnię Nadciśnienia Tętniczego oraz Poradnię Kardiologii i Zaburzeń Lipidowych.
Jednostki te zostaną doposażone w nowoczesną aparaturę medyczną, urządzenia diagnostyczne, a także niezbędne licencje i oprogramowanie. W planach jest zakup m.in. systemów do ablacji z generatorem, pompą i trójwymiarowym mapowaniem elektrokardiograficznym serca, wielofunkcyjnego systemu do badań elektrofizjologicznych ze stymulatorem, mobilnych i stacjonarnych aparatów echokardiograficznych, toru wizyjnego 4K/3D wraz z wyposażeniem oraz szeregu mniejszych urządzeń, takich jak kardiomonitory, sprzęt do diagnostyki wydolności wysiłkowej, wysokospecjalistyczne oprogramowanie TK, łóżka szpitalne czy fotele dla opiekunów prawnych osób z niepełnosprawnościami.
Istotnym elementem projektu będzie również wdrożenie telemonitoringu pacjentów kardiologicznych z urządzeniami wszczepialnymi.
Choroby układu krążenia pozostają główną przyczyną zgonów - zarówno w Polsce, jak i na świecie. Ich rosnąca liczba związana jest m.in. ze starzeniem się społeczeństwa oraz niezdrowym stylem życia, obejmującym brak aktywności fizycznej, niewłaściwą dietę, stres czy palenie tytoniu. Schorzenia te często rozwijają się bezobjawowo, a nieleczone mogą prowadzić do zawału serca, udaru mózgu lub niewydolności serca.
| red: sk