Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - W Białymstoku zapełniają się noclegownie i ogrzewalnie dla bezdomnych
Silny mróz, opady śniegu powodują, że zapełniają się noclegownie i ogrzewalnie dla bezdomnych.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Bardzo niskie temperatury i śnieg są śmiertelnym zagrożeniem dla osób bezdomnych. W wielu miejscach osoby potrzebujące mogą liczyć np. na ciepły posiłek czy schronienie. Placówki już pękają w szwach, ale pracownicy zapewniają, że pomoc znajdzie się dla każdego.
Mamy już prawie pełne ogrzewalnie i noclegownie, ale zawsze ktoś potrzebujący pomocy u nas ją znajdzie - mówi prezes Stowarzyszenia "Ku Dobrej Nadziei" Elżbieta Żukowska - Bubienko.
W ogrzewalniach i noclegowniach każdy potrzebujący znajdzie schronienie i ciepły posiłek. Otwarte są one dla wszystkich przez całą dobę. Noclegowania Stowarzyszenia Ku Dobrej Nadziei znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej w Białymstoku.
W stolicy regionu działają też noclegownie i ogrzewalnie Caritas przy ul. Sienkiewicza i Kolejowej.
Dworzec PKS NOVA udostępniony potrzebującym
Z inicjatywy zarządu województwa podlaskiego - budynek dworca PKS NOVA w Białymstoku będzie udostępniony dla potrzebujących przez całą dobę.
Jak mówi prezes spółki Zbigniew Wojno - wszyscy, którzy szukają schronienia przed mrozem, mogą się tam zgłaszać od piątku (9.01) do poniedziałku.
- Aby mogli znaleźć bezpieczne i ciepłe schronienie. Dodatkowo zostanie zapewniona odpowiednia ochrona. Apeluję do wszystkich - pamiętajmy w tym trudnym, mroźnym czasie o uważności na drugiego człowieka. Jeśli zobaczymy osoby potrzebujące, które mogą cierpieć na ulicy w niskich temperaturach, reagujmy i pomagajmy - dodaje prezes Wojno.
źródło: Kacper Kusznerko, Marta Nazarko | red: pp
Suwalskie służby apelują do mieszkańców, aby byli szczególnie wyczuleni na zagrożenia związane z zimowymi warunkami. Bardzo niskie temperatury i opady śniegu mogą prowadzić do wyziębienia, ale też powodować problemy z bezpiecznym parkowaniem oraz poruszaniem się pieszych i kierowców.
Chcieli pokazać, że także mogą dać coś innym. Bezdomni i przedstawiciele białostockich stowarzyszeń niosących pomoc potrzebującym wzięli udział w specjalnej, przedświątecznej akcji przy dworcu PKP w Białymstoku.
- Każdy, kto znajduje się w pozycji nienaturalnej, czyli półleżącej, leżącej w miejscu do tego nieodpowiednim, to jest osoba potencjalnie narażona na hipotermię. Zdecydowanie warto podejść do takiej osoby i po prostu spytać, czy ona nie potrzebuje jakiejś pomocy. Ewentualnie zadzwonić, wykonać ten krok, bo samo zadzwonienie po pomoc to też jest forma pomocy - mówią Marta Rybnik i Krzysztof Tyszka.
W związku z ujemnymi temperaturami w całym regionie podlascy policjanci apelują o to, abyśmy nie byli obojętni wobec osób bezdomnych, starszych i nieporadnych życiowo.
Były tradycyjne wigilijne dania, świąteczne życzenia i wspólna modlitwa. Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos w Białymstoku zorganizował Wigilię dla osób ubogich i bezdomnych.
Reagujmy, gdy zobaczymy kogoś zagrożonego zamarznięciem - apelują podlascy policjanci. Tylko ostatniej doby funkcjonariusze z całego regionu uratowali przed wychłodzeniem kilka osób, które potrzebowały pomocy lekarskiej.