Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Ruszył Podlaski Bon Turystyczny. Wszystkie bony na turę wiosenną rozeszły się w kilka minut
W sobotę (21.03) wystartował Podlaski Bon Turystyczny. Zgodnie z przewidywaniami, tuż po uruchomieniu tegorocznej edycji, od razu wygenerowano wszystkie bony przewidziane na turę wiosenną. Wnioski o bony można było wypełniać od godz.11:00 i turyści z całej Polski wygenerowali je w zaledwie kilka minut.
W pierwszej, wiosennej turze samorząd województwa podlaskiego przeznaczył na bony 800 tysięcy złotych. Oznacza to, że na co najmniej dwa dni przyjedzie do naszego regionu w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca ponad 2,6 tys. turystów z Polski. Dostaną po 300 złotych dofinansowania do noclegów.
Kolejna, letnia tura programu zaplanowana jest od 1 lipca do 31 sierpnia 2026 r., a nabór wniosków ruszy 20 czerwca.
Wysokość bonu pozostanie na poziomie 300 zł, jednak, tym razem wymagany będzie pobyt obejmujący minimum trzy noclegi. Na ten etap przewidziano 400 tys. złotych z budżetu województwa podlaskiego.
Ostatnia, jesienno-zimowa tura programu potrwa od 1 września do 31 grudnia 2026 r., a wnioski będzie można składać od 22 sierpnia.
W tej części programu największy nacisk położono na wsparcie branży turystycznej w sezonie jesienno-zimowym. Wartość bonu wzrośnie wówczas do 400 zł, a minimalna liczba noclegów ponownie wyniesie dwa. Na ten etap przeznaczono 1 milion złotych.
W tym roku podlaski samorząd na dopłaty do noclegów dla turystów przeznaczył w sumie 2 miliony 200 tysięcy złotych, ale ta kwota może się zwiększyć. W ubiegłym roku na bon turystyczny przeznaczono 4 miliony złotych.
W pierwszej edycji programu z dopłat do noclegów w województwie podlaskim skorzystało ponad 14 tysięcy osób.
Podlaski Bon Turystyczny to autorski program realizowany przez województwo podlaskie i Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną. Jego celem jest zwiększenie liczby turystów w regionie i wsparcie branży turystycznej ponoszącej skutki trudnej sytuacji geopolitycznej przy granicy z Białorusią.
Chodzi też o pokazanie, że region jest bezpieczny i atrakcyjny dla turystów.
Wzorując się na Podlaskim Bonie Turystycznym ministerstwo sportu zapowiada własny program dla turystów. Jesienią mają być czeki turystyczne w czterech województwach położonych przy wschodniej granicy Polski (podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i podkarpackim).
Na ten cel ma być przeznaczonych 10 milionów złotych.
| red: at