Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Benzyna i olej napędowy w dół, gaz - bez zmian
Od północy na stacjach paliw obowiązują nowe, niższe ceny paliw. To efekt ustawy przyjętej przez rząd, która obniża stawkę vat na paliwa. Zgodnie z nowymi zasadami Minister Energii określa dzień wcześniej maksymalną cenę na paliwa, która może być pobierana następnego dnia.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Rozmawialiśmy z kierowcami na jednej ze stacji paliw w Łomży. Większość z nich specjalnie czekała do dzisiaj, żeby zatankować. Byli też tacy, którzy o zmianie nie wiedzieli, a obniżka cen ich pozytywnie zaskoczyła.
Według kierowców tak niskie ceny nie utrzymają się zbyt długo, bo ma nie nie wpływ sytuacja międzynarodowa. Jeden z naszych rozmówców stwierdził, że trzeba to przeczekać, bo podobna sytuacja była już kilka lat temu, kiedy ceny gwałtownie wzrosły, a potem zaczęły spadać.
Rozczarowani byli za to kierowcy, którzy tankują gaz, bo ten rodzaj paliwa nie został ujęty w ustawie. Mimo że jego cena wzrosła o ponad złotówkę na litrze, czyli proporcjonalnie znacznie więcej niż cena benzyny, czy oleju napędowego.
Zgodnie z nowymi zasadami dzisiaj benzyna 95 może kosztować maksymalnie 6,16 zł za litr, 98 - 6,76, a olej napędowy 7,60. Ceny gazu pozostały bez zmian, bo nowa ustawa nie obniżyła vatu na ten rodzaj paliwa.
| red: tk
Rząd przygotował projekt obniżki VAT i akcyzy na paliwa, co ma skutkować obniżką cen detalicznych na stacjach o 1,2 zł na litrze - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.
Podlascy przewoźnicy ograniczają swój tabor albo zawieszają, a nawet zamykają firmy. Ich sytuacja od kilku lat jest coraz gorsza przez zmieniające się przepisy, nowe wymagania i wzrastające opłaty.
O uruchomienie instrumentów finansowych, które zahamują wzrost cen na stacjach paliw, zaapelowali do rządu, podczas konferencji prasowej w Łomży, politycy PiS.