Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Sentymentalna podróż do czasów studiów. Spacer po dawnym Domu Partii
To nie była zwykła wycieczka i nie brali w niej udziału zwykli turyści. To była sentymentalna podróż do czasów studiów sprzed kilkudziesięciu lat. Studenci i pracownicy wydziału historii Uniwersytetu w Białymstoku przygotowali specjalne, ostatnie oprowadzanie po dawnym Domu Partii.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To budynek z ponad 70-letnią historią, który za kilka miesięcy nie będzie już siedzibą uczelni.
Wycieczka jest głównie z tego powodu, żeby się pożegnać z budynkiem, bo to jednak były bardzo miłe czasy i miłe wspomnienia. Tutaj miałam archeologię. Z sentymentem naprawdę jestem tutaj, no bo pamiętam siebie na tych korytarzach - mówi jedna z uczestniczek spaceru.
Okazały gmach na Planu NZS powstał w latach 50. ubiegłego wieku jako budynek komitetu wojewódzkiego PZPR.
Od 1990 roku jest to siedziba najpierw filii Uniwersytetu Warszawskiego, a obecnie Uniwersytetu w Białymstoku, który od czerwca przenosi się do nowoczesnego kampusu.
Przeżyliśmy tu wiele dobrych lat - naszymi swobodnymi dyskusjami, wolnością myśli, radością młodości. Myślę, że wszystkie złe duchy przegnaliśmy - mówi prof. Joanna Sadowska, w sobotę przewodnika po domu partii.
| red: at
To nie była zwykła wycieczka i nie brali w niej udziału zwykli turyści. To była sentymentalna podróż do czasów studiów sprzed kilkudziesięciu lat. Studenci i pracownicy Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku przygotowali specjalne, ostatnie oprowadzanie po dawnym Domu Partii.
To koniec pewnej epoki Uniwersytetu w Białymstoku. Uczelnia powoli żegna się ze starym budynkiem Domu Partii przy Placu NZS. Studenci i pracownicy wydziałów filologicznego, historycznego oraz filozoficznego szykują się do wyprowadzki na kampus przy Ciołkowskiego.
To symboliczny koniec epoki tzw. Domu Partii i początek nowego rozdziału dla humanistyki Uniwersytetu w Białymstoku. Od października cztery wydziały przeniosą się do nowoczesnego gmachu na kampusie. - Wyzwania nowoczesności powodują, że chcemy pracować i studiować w lepszych warunkach - zaznacza rektor prof. Mariusz Popławski.