Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Od Niemiec po Uzbekistan. Podlaskie gminy budują relacje międzynarodowe
Chcą rozwijać współpracę z samorządami m.in. w Albanii, Uzbekistanie czy Niemczech. Przedstawiciele pięciu podlaskich gmin podpisali we wtorek (12.05) w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku umowy o dofinansowanie swoich inicjatyw z tym związanych. Będą wizyty studyjne, wymiana doświadczeń, warsztaty i rozwój partnerstw z zagranicznymi samorządami.
W sumie na współpracę zagraniczną samorządy dostały z budżetu województwa podlaskiego 108 tys. zł.
Pieniądze zostały przyznane w ramach konkursu "Wsparcie współpracy z zagranicą jednostek samorządu terytorialnego w województwie podlaskim".
Gościem specjalnym wtorkowej uroczystości był ambasador Uzbekistanu Amirsaid Agzamkhodjaev, który przebywa z wizytą w regionie.
To niezwykle ważne, aby nasze samorządy mogły współpracować z partnerami zagranicznymi, poznawać dobre praktyki funkcjonujące w Unii Europejskiej i poza jej granicami, budować partnerstwa transgraniczne oraz wymieniać doświadczenia - podkreślił marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.
Jak zaznaczył, taka współpraca przekłada się na realne korzyści dla mieszkańców, wspiera rozwój gmin i pomaga samorządom skuteczniej odpowiadać na współczesne wyzwania. Marszałek pogratulował również wszystkim beneficjentom otrzymanego wsparcia.
Gmina Kuźnica otrzymała 21 tys. zł na realizację projektu z albańską gminą Berat. Delegacja samorządowców i przedstawicieli instytucji rozwoju lokalnego odwiedzi pięć albańskich gmin oraz największą farmę fotowoltaiczną w Albanii - Karavasta Solar.
Na edukację i rozwój kompetencji postawiła gmina Grajewo, która dzięki wsparciu w wysokości 25 tys. zł zorganizuje wizytę studyjną kadry oświatowej w Hiszpanii. W programie znalazły się międzynarodowe spotkania, warsztaty i wizyty w hiszpańskich placówkach edukacyjnych.
Powiat łomżyński przeznaczy 12,8 tys. zł na rozwijanie współpracy z partnerskim powiatem Dingolfing-Landau w Niemczech. Projekt zakłada wyjazd studyjno-roboczy poświęcony wymianie doświadczeń w zakresie edukacji prozdrowotnej, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu poprzez sport oraz wspierania młodych talentów sportowych.
Z kolei gmina Łapy otrzymała 25 tys. zł na kontynuację współpracy z niemieckim miastem Wunsiedel. Projekt obejmuje wizyty studyjne w obu miastach oraz coroczną wymianę młodzieży, która od lat wzmacnia partnerstwo i buduje relacje ponad granicami.
Gmina Drohiczyn będzie rozwijała współpracę z miastem Nurafshon w regionie taszkienckim Uzbekistanu. W ramach projektu dofinansowanego kwotą 25 tys. zł zaplanowano dwie wizyty studyjne z udziałem przedsiębiorców, rolników, organizacji pozarządowych i samorządowców. Uczestnicy poznają dobre praktyki związane z przedsiębiorczością, przetwórstwem i turystyką wiejską.
Zaczęło się od wyjazdu motocyklowego, a w tym roku zorganizowaliśmy misję gospodarczą z udziałem ambasadora Uzbekistanu. Teraz pozyskane środki zostaną przeznaczone na wymianę gospodarczą - chcemy skupić się przede wszystkim na biznesie i przedsiębiorczości - powiedział burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym.
Ambasador Uzbekistanu Amirsaid Agzamkhodjaev podkreślił, że rozwój współpracy będzie korzystny dla obu stron. Jak zaznaczył, Polska jest dla Uzbekistanu ważnym partnerem i może stać się pomostem do rynków Unii Europejskiej. Uzbekistan może być również dla polskich przedsiębiorców bramą do rynków Azji Centralnej.
Po podpisaniu umów ambasador uczestniczył także w spotkaniu z podlaskimi przedsiębiorcami.
Program ma wspierać budowanie trwałych relacji międzynarodowych, rozwój lokalnych społeczności oraz promocję województwa podlaskiego na arenie międzynarodowej.
| red: bs