Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Gmina Choroszcz wzorowo zarządza finansami - tak wynika z Rankingu Samorządu Terytorialnego
Choroszcz najlepiej zarządza finansami w Polsce w kategorii gmin miejsko-wiejskich. Tak wynika z najnowszego Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego, przygotowanego przez Instytut Studiów Wschodnich.
W swojej kategorii Choroszcz wyprzedziła m.in. podwarszawski Konstancin-Jeziornę.
Odbierając nagrodę burmistrz Robert Wardziński podkreślał, że sukces finansowy jest efektem ciężkiej pracy wielu ludzi.
Gminę Choroszcz doceniono za skuteczność w pozyskiwaniu funduszy - zarówno unijnych, jak i krajowych, a także za to, że potrafi przygotować projekty, które wygrywają w konkursach, dzięki czemu inwestycje nie obciążają wyłącznie mieszkańców.
Podczas gali ogłaszania prezentacji Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego wręczono również tytuły "Wschodzące Gwiazdy". Wyróżnienia te przyznawane są samorządom, które w ciągu ostatniego roku dokonały największego postępu finansowego i zarządczego w obrębie swoich województw.
Gwiazdą województwa podlaskiego została gmina Korycin (nagrodę odebrał wójt Mirosław Lech).
Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego od 9 lat przygotowuje Instytut Studiów Wschodnich we współpracy z ekspertami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Krajową Radą Regionalnych Izb Obrachunkowych.
Każdy samorząd oceniany jest według tych samych siedmiu wskaźników ekonomicznych, co pozwala precyzyjnie porównać wydatki, dochody i dynamikę wzrostu rok do roku.
| red: pp, wsz