Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Łomża: 200 tysięcy złotych na wymianę "kopciuchów". Ruszył nabór wniosków
200 tys. zł przeznaczyły w tym roku władze Łomży ze swojego budżetu na Program Ograniczania Niskiej Emisji. To pieniądze przeznaczone na dofinansowanie wymiany dotychczasowych źródeł ciepła, tzw. kopciuchów, na bardziej ekologiczne formy ogrzewania mieszkań.
To propozycja dla właścicieli prywatnych mieszkań o dochodach, które nie pozwalają na taka inwestycję we własnym zakresie - w skrajnych wypadkach mogą ubiegać się nawet o pełne sfinansowanie przez miasto kosztów kwalifikowanych wymiany pieca na bardziej ekologiczny.
Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, że zapisana w budżecie na ten rok suma wystarczy na wymianę około 10 pieców. I takie właśnie jest zainteresowanie w naszym mieście w ostatnich latach - mówi Łukasz Czech z biura prasowego łomżyńskiego ratusza.
Wnioski można składać do końca wcześnie tego roku lub do wyczerpania puli przeznaczonych na ten rok pieniędzy.
| red: bs
Prawie 20 milionów złotych trafiło do mieszkańców Suwałk i gminy Suwałki z programu „Czyste Powietrze”. W ciągu pięciu lat wymianą starego pieca lub ociepleniem domu zainteresowało się ponad 750 rodzin. Wszystkie wnioski o dofinansowanie, które trafiły do punktu w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach, zostały zaakceptowane.
Białystok uruchamia kolejną odsłonę dofinansowania do wymiany pieców. Właściciele domów mogą otrzymać nawet kilkanaście tysięcy złotych na proekologiczne rozwiązania grzewcze.
Do 30 maja można składać w Łomży wnioski o dotacje na wymianę ogrzewania na bardziej ekologiczne.