Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Pieniądze dla organizacji pomagającym osobom z problemami psychicznymi
Sześć organizacji i samorządów z woj. podlaskiego otrzyma blisko pół miliona złotych na wsparcie osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi oraz ich rodzin.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło na ten cel w całym kraju 3 mln zł. Do Podlaskiego trafi ponad 470 tys. zł. Najwięcej dostanie miasto Białystok - blisko 97 tys. zł i gmina Zabłudów - 96 tys. zł. Niewiele mniej, bo 94 tys. otrzyma Stowarzyszenie Bliżej Siebie Białystok - Eindhoven.
Kolejna organizacja - Aktywnie Przeciw Depresji - może liczyć na ponad 76 tys. zł, Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Okręgowy w Łomży - 65 tys. zł, a Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych "Pod Skrzydłami" - blisko 49 tys.
Głównym założeniem programu jest pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi w pokonaniu trudnych sytuacji życiowych. Chodzi też o uświadomienie im ich własnych możliwości oraz praw, a także wzmocnienie ich pewność siebie czy pozycji w społeczeństwie.
| red: tk
W programie Szlachetne zdrowie zajmiemy się dziś zdrowiem psychicznym. Obchodziliśmy właśnie Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Według danych Ministerstwa Zdrowia na tę chorobę cierpi już ponad półtora miliona Polaków.
W poniedziałek (23.02) obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Okazuje się, że zmiany w wilgotności powietrza mają istotny wpływ na samopoczucie człowieka. Potwierdzili to w swoich badaniach białostoccy naukowcy.
Nie wszystko, co przeżywamy, daje się łatwo opisać czy dopasować do jednej kategorii. W życiu rzadko zdarzają się problemy w tzw. „czystej postaci”. Ktoś może doświadczać jednocześnie smutku, lęku, poczucia winy, mieć problemy w relacjach, ale też w pracy – i nie zawsze da się to określić jednym słowem - np. „depresja” czy „nerwica”.