Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Pamięci bohaterów bitwy o Monte Cassino
82 lata temu polscy żołnierze 2 Korpusu pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyli ruiny klasztoru Monte Cassino. Zwycięska bitwa przeszła do historii jako najkrwawsza w II wojnie światowej na Zachodzie. Z tej okazji przed białostockim Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie władze województwa, miasta i kombatanci uczcili pamięć poległych.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zaciętość bitwy o Monte Cassino porównuje się do krwawych starć pod Verdun z pierwszej wojny światowej oraz pod Stalingradem. Łącznie w bitwie wzięło udział po stronie alianckiej około 1,5 mln ludzi. 2 Korpus Polski liczył wówczas 48 tys. żołnierzy, natomiast niemieckich pozycji broniło 450 tys. ludzi.
| red: tk
Złożeniem kwiatów na grobie gen. bryg. Nikodema Sulika w Kamiennej Starej rozpoczął się dwudniowy piknik historyczno-rekreacyjno-sportowy w hołdzie generałowi i bohaterom Wojska Polskiego.
W Hajnówce przez lata o tej historii mówiło się tylko szeptem. „Nie ruszaj”, „nie pytaj”, „lepiej o tym zapomnieć” – te słowa słyszało w dzieciństwie wielu członków Stowarzyszenia Czerwone Maki Hajnówka. Musiało minąć osiem dekad, by potomkowie żołnierzy spod Monte Cassino dojrzeli do tego, by głośno wypowiedzieć nazwiska swoich dziadków.
Uczcili pamięć swoich ojców i dziadków. Ulicami Hajnówki przeszedł II marsz w 82. rocznicę Bitwy Pod Monte Cassino. Zorganizowało go miejscowe stowarzyszenie "Czerwone Maki", które przywraca pamięć o weteranach.