Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Pamięć o Andersie wciąż żywa. Uczniowie z Podlaskiego oddali hołd generałowi
Wspominają patrona swojej szkoły i żołnierzy bitwy o Monte Cassino. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku i całego województwa wzięli udział w konkursie historycznym o życiu i działalności generała Władysława Andersa.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Nagrody rozdano na uroczystości obchodów 82. rocznicy bitwy o Monte Cassino i 56. rocznicy śmierci generała.
18 maja minęła 82. rocznica bitwy o Monte Cassino, w której brali udział m.in. żołnierze 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa. A 12 maja była 56. rocznica śmierci generała.
Obchody święta patrona szkoły w Zespole Szkół Technicznych w Białymstoku połączono z rozstrzygnięciem XI edycji Konkursu Historycznego "Z miłości do niepodległej Ojczyzny... życie i działalność gen. Władysława Andersa (1892-1970)".
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 128 prac, z czego 36 zostało nagrodzonych. Uczniowie szkół ponadpodstawowych zgłaszali prace plastyczne i prezentacje multimedialne.
W uroczystościach wspominających generała i wydarzenia z 1944 roku wzięli udział przedstawiciele władz miasta i samorządu województwa.
| red: gl
82 lata temu polscy żołnierze 2 Korpusu pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyli ruiny klasztoru Monte Cassino. Zwycięska bitwa przeszła do historii jako najkrwawsza w II wojnie światowej na Zachodzie. Z tej okazji przed białostockim Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie władze województwa, miasta i kombatanci uczcili pamięć poległych.
Uczcili pamięć swoich ojców i dziadków. Ulicami Hajnówki przeszedł II marsz w 82. rocznicę Bitwy Pod Monte Cassino. Zorganizowało go miejscowe stowarzyszenie "Czerwone Maki", które przywraca pamięć o weteranach.
Nagrania audiobooka "Była taka rodzina" realizowanego w studiu Polskiego Radia Białystok we współpracy z Muzeum Pamięci Sybiru przyciągnęły uwagę ogólnopolskich i regionalnych mediów. Dziennikarze podkreślają wagę tej produkcji, która przybliża poruszające wspomnienia Henryki Bogusławskiej - sybiraczki wywiezionej na Wschód jako dziecko.