Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Akt oskarżenia za wyłudzenie ponad 7 mln zł z NFZ
Ponad 7 mln zł miała wyłudzić z NFZ grupa rodziców, farmaceutów i sprzedawców sprzętu medycznego. Akt oskarżenia przeciwko nim skierowała do sądu Prokuratura Okręgowa w Łomży. Do nieprawidłowości miało dochodzić od stycznia 2017 roku do końca czerwca 2019.
Sprawa dotyczy działalności pięciu osób.
Mającej na celu wyłudzenia z Narodowego Funduszu Zdrowia nienależnej refundacji opatrunków wykorzystywanych w leczeniu choroby pęcherzykowatego oddzielania naskórka, w wyniku czego powstała szkoda w łącznej kwocie powyżej 7 mln 100 tys. zł. Do tego procederu mogło dojść dlatego, że wówczas nie było centralnego systemu monitorowania zakupu i wystawiania i wykupywania recept - mówi zastępca Prokuratora Okręgowego Dorota Leszczyńska.
W grupie byli rodzice dzieci, farmaceuci i pracownica firmy, która sprzedawała środki opatrunkowe.
Opiekunowie dzieci chorych na EB wprowadzali w błąd lekarzy co do ilości potrzebnych im opatrunków oraz zatajali uzyskiwanie recept od innych lekarzy. Skutkiem czego uzyskiwali recepty na w pełni refundowane środki opatrunkowe, których jako wykupione w nadmiarze często nie odbierali z aptek. I w zamian za co uzyskiwali od właścicieli aptek pieniądze z uzyskiwanej przez nich marży sprzedażowej w wysokości od 2,5 do 3 proc. jej wartości - dodaje Dorota Leszczyńska.
Recepty były realizowane na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, a wystawiali je lekarze z całej Polski. Grupą miała kierować Bożena Ch., przedstawicielka firmy medycznej. Ale największą szkodę - w wysokości prawie 7 mln zł - miała spowodować matka jednego z chorych dzieci. Krystyna K., mieszkanka powiatu łomżyńskiego miała z tego tytułu zyskać ponad 200 tys. zł.
| red: tk
Czy było to zaplanowane z góry oszustwo, czy ryzyko biznesowe w okresie pandemii koronawirusa - musi to rozstrzygnąć Sąd Apelacyjny w Białymstoku w procesie małżonków oskarżonych o oszukanie znajomych, którzy zainwestowali kilkaset tys. zł w handel rękawiczkami ochronnymi.
Na półtora roku więzienia skazał w czwartek (14.05) Sąd Okręgowy w Białymstoku cudzoziemca, uznając go za winnego udziału w oszustwie, wskutek którego Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich stracił 3,7 mln zł, przelewając taką kwotę przestępcom. Skazany założył konta, przez które transferowana była część tych pieniędzy.
Prawie 400 tys. zł straciło kilku mieszkańców Łomży w związku z inwestycjami na giełdzie kryptowalut Zondacrypto. Do policjantów zgłosiły się poszkodowane osoby, a mundurowi ich sprawy przekazali do prokuratury, która zajmuję zgłoszeniami z całej Polski.