Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Prawie 800 tysięcy złotych na poprawę bezpieczeństwa w województwie podlaskim
Bezpieczniejsze przejścia dla pieszych, lepsze oświetlenie i monitoring - takie zmiany pojawią się w Podlaskiem dzięki rządowym pieniądzom na lokalne projekty. Program "Razem bezpieczniej" ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców.
W województwie podlaskim wsparcie otrzyma 7 samorządów. Najwyższe dofinansowanie, czyli po 120 tys. zł trafi do Białegostoku, Łomży, Sokółki, Wysokiego Mazowieckiego i powiatu białostockiego.
W Białymstoku przy przedszkolu na ul. Pułaskiego powstanie wyniesione przejście. W Łomży doświetlonych zostanie 11 przejść dla pieszych. Z kolei w Sokółce zaplanowano budowę nowych przejść i montaż kamer monitoringu.
W Wysokiem Mazowieckiem przebudowane będą dwa przejścia dla pieszych przy miejskich przedszkolach. Powiat białostocki doświetli trzy przejścia dla pieszych w Stanisławowie i zamontuje aktywne znaki oraz odblaski w jezdni. Ponadto za blisko 90 tys. zł powiat grajewski poprawi bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych w miejscowości Biebrza, a Gmina Gródek otrzyma ponad 105 tys. zł na monitoring w Załukach, m.in. przy szkole, świetlicy i przystanku autobusowym.
W całej Polsce dofinansowanie otrzymały 112 projekty. Łączna kwota dofinansowania dla województwa podlaskiego to blisko 800 tys. zł.
| red: bs, gl
Trzeba łączyć biznes, naukę i działania samorządowe oraz wdrażać technologię podwójnego zastosowania, aby budować bezpieczniejsze Podlasie i inne regiony Polski. O tym rozmawiali we wtorek (26.05) w Białymstoku przedstawiciele samorządów z dwóch województw oraz różnych instytucji.
Ulica Hetmańska była najniebezpieczniejszą ulicą w Białymstoku w 2025 roku. Dochodziło tam do największej liczby kolizji. Tak wynika z danych policyjnego Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji.
Kobiety z naszego regionu czują się bezpiecznie w swoich domach, ale narasta w nich niepokój o stabilność sytuacji w kraju. To główny wniosek z najnowszego raportu „Bezpieczeństwo, gotowość kryzysowa i odporność cywilna mieszkanek województwa podlaskiego”.