Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Uroczystość Bożego Ciała. Wierni przeszli ulicami w barwnych procesjach [zdjęcia]
W czwartek, 4 czerwca w Kościele Katolickim uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. W tym dniu wierni przechodzą ulicami miast i wsi w barwnych procesjach z Najświętszym Sakramentem. To publiczna manifestacja wiary w żywą obecność Boga w Eucharystii.
W podbiałostockich Jurowcach przygotowania do procesji trwały już od środy. Mieszkańcy budowali i dekorowali ołtarze - czyli stacje w procesji.
Białe obrusy, obrazy, świeże kwiaty - to stałe elementy. Sprzątamy, dekorujemy, by wszystko wyglądało świeżo i ładnie. Cieszy, że są jeszcze ludzie, którzy biorą w tym udział i jest to dla nich ważne - mówiła jedna z mieszkanek.
Tradycja obchodów uroczystości Bożego Ciała sięga w Polsce XIV wieku. Co roku przyciąga w parafiach rzesze wiernych.
Główne uroczystości Bożego Ciała w Białymstoku rozpoczęły się o 10:00 mszą przed katedrą. Później procesja przeszła centrum miasta - Rynkiem Kościuszki i ulicą Lipową, aż do kościoła św. Rocha.
Główne obchody Bożego Ciała w Białymstoku zgromadziły kilkanaście tysięcy wiernych.
Procesje zorganizowano też w parafiach w całej archidiecezji.
| red: bs, sk, at