Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: 70. rocznica pierwszej masowej wywózki na Sybir

Białystok: 70. rocznica pierwszej masowej wywózki na Sybir

9.02.2010, 16:06, akt. 16:06

foto: Marcin Pietraszko
foto: Marcin Pietraszko

70. rocznica pierwszej masowej wywózki na Sybir - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przedstawienie oparte na wspomnieniach wywiezionych oraz filmowe relacje Sybiraków - w ten sposób białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej upamiętnił 70. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię.

Spektakl poświęcony pamięci wywiezionych przygotowali uczniowie z augustowskiego gimnazjum imienia Sybiraków. W przedstawieniu wykorzystano oryginalne, listowne wspomnienia deportowanych i piosenki, które układali będąc na zesłaniu.

Historycy z białostockiego oddziału IPN zaprezentowali fragment paradokumentalnego filmu zrealizowanego w ramach ogólnopolskiego projektu "Notacje - relacje świadków historii". To przede wszystkim zarejestrowane na taśmie filmowej wspomnienia zesłańców i ich rodzin.

Dzisiejsze (9.02) spotkanie było wstępem do jutrzejszych, głównych uroczystości. Te będą skromne - Sybiracy, kombatanci i przedstawiciele władz złożą kwiaty na placu przed Pomnikiem Katyńskim oraz przed Grobem Nieznanego Sybiraka w Białymstoku.

Zdaniem historyków, w wyniku czterech masowych deportacji na Syberię wywieziono od 350 tysięcy do pół miliona osób. (akk)Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok