Radio Białystok | Wiadomości | Międzynarodowy Turniej Łucznictwa Konnego w Sokółce

Międzynarodowy Turniej Łucznictwa Konnego w Sokółce

31.07.2010, 10:44, akt. 10:44

Uczestnicy tych zawodów będą mieli do wykonania naprawdę trudne zadanie - jadąc na pędzącym koniu będą musieli trafić z łuku do niewielkiej tarczy.

28 zawodników z Polski, Turcji, Niemiec i Wielkiej Brytanii będzie rywalizowało o miano najlepszego łucznika na Międzynarodowym Turnieju Łucznictwa Konnego w Sokółce.

"Zawody zapowiadają się niezwykle widowiskowo, bo uczestnicy wystąpią w historycznych strojach wojskowych" - mówi Michał Sanczenko z Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego. "Oczywiście jest to bardziej hobby, aczkolwiek ma podłoże historyczne" - wyjaśnia. "Jest to kultywowanie tradycji jeździeckich i wojskowych z I RP, tradycji polskiej jazdy lekkiej, która miała łuk na wyposażeniu" - dodaje Sanczenko.

Wyjaśnia też, że konkurencja ta jest dosyć trudna, ponieważ jeździec od pasa w górę skupia się na tym, aby dobrze strzelać, a od pasa w dół - aby koń szedł równo i we właściwym tempie.

Łucznictwo konne to przede wszystkim domena mężczyzn, choć wśród zawodników można spotkać kilka kobiet. Jak mówi Magdalena Nator, łucznictwo pozwala się oderwać od codziennej pracy. "W kulturach wschodnich łuk to nie tylko zabijanie, to rodzaj odpoczynku. Człowiek uczy się koncentracji, jednocześnie się relaksuje" - stwierdza.

Turniej Łuczniczy zostanie rozegrany nad sokólskim zalewem. Początek zawodów w sobotę (31.07) o godzinie 13:00. Impreza odbywa się w ramach XII Międzynarodowej Letniej Akademii Wiedzy o Tatarach Polskich.

Siedemnastowiecznych rycerzy będzie można zobaczyć w Sokółce także w niedzielę (01.08) podczas inscenizacji bitwy pod Kłuszynem. (zmj)Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok