Radio Białystok | Wiadomości | Tołwiński: nowelizacja ustawy zdrowotnej doprowadzi do odpłatności za usługi medyczne

Tołwiński: nowelizacja ustawy zdrowotnej doprowadzi do odpłatności za usługi medyczne

23.03.2011, 19:01, akt. 19:01

Znowelizowana ustawa zdrowotna uderzy w najuboższych - twierdzą związkowcy popierani przez podlaskiego posła Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Tołwińskiego.

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej mówił on o konsekwencjach przyjęcia pakietu zdrowotnego. Przewiduje on między innymi sposób przekształcania szpitali w spółki czy wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych.

Zdaniem Krzysztofa Tołwińskiego przepisy doprowadzą do wprowadzenia odpłatności za usługi medyczne, za które nie zechce zapłacić Narodowy Fundusz Zdrowia. To - jak powiedział - może doprowadzić do tego, że mniej zamożni pacjenci nie będą przyjmowani do szpitali.

W konferencji wziął udział również przewodniczący Podlaskiej Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia, Eugeniusz Muszyc. Jak mówił, sprywatyzowany szpital nie będzie miał możliwości wykonywania ponadlimitowych zabiegów, bo doprowadzi to do jego zadłużenia. W praktyce najubożsi pacjenci mogą mieć znacznie utrudniony dostęp do opieki medycznej.

Eugeniusz Muszyc wraz Krzysztofem Tołwińskim zaapelowali do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zawetowanie nowych przepisów. Projekty ustaw zakładają m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe.

Nowe przepisy mają umożliwić pacjentom dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne bez postępowania sądowego. Ustawy przewidują również wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych czy likwidację stażu medycznego. (zmj)

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok