Radio Białystok | Wiadomości | Sala Doświadczania Świata w przedszkolu w Suwałkach

Sala Doświadczania Świata w przedszkolu w Suwałkach

7.10.2011, 16:24, akt. 16:24

Foto: Iza Kosakowska
Foto: Iza Kosakowska

Jedne urządzenia wyciszają, inne pobudzają wzrok, dotyk, słuch czy węch. W suwalskim Przedszkolu nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi powstała Sala Doświadczania Świata.

To jedyne przedszkole w Suwałkach, które ma taką salę. Dyrekcja placówki zabiegała o nią od ponad dwóch lat. Udało się dzięki sponsorom i zaangażowaniu rodziców. Teraz sala posłuży dzieciom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, jak upośledzenie umysłowe, mózgowe porażenie dziecięce, autyzm czy zespół Downa.

Sala wyposażona jest m.in. w świetlny prysznic, emiter zapachów i kolumnę wodną. W Sali znajduje się także specjalny projektor służący do wyświetlania obrazów lub efektów świetlnych. Dzięki takiemu wyposażeniu dzieci mogą się wyciszyć i poczuć bezpiecznie. Zaczynają także odbierać nowe dla nich bodźce. Urządzenia pobudzają zmysły i - jak zauważa pedagog specjalny Ewa Cherechowicz - w ten sposób dziecko zaczyna się rozwijać. Przez to jego kontakt ze światem jest lepszy, a dziecko nabiera poczucia bezpieczeństwa. Rozwija się jego pamięć i spostrzegawczość.

Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci niepełnosprawnych, Sala Doświadczania Świata będzie systematycznie doposażana -zapewnia dyrektor Przedszkola nr 8 Urszula Rutkowska. W planach jest zakup tablicy świetlno-dźwiękowej do pobudzania mowy u dzieci oraz basen z podświetlanymi piłeczkami. Takie urządzenia są jednak drogie, dlatego dyrekcja placówki apeluje do ludzi dobrej woli o pomoc w doposażaniu. Do tej pory na sprzęt wydano łącznie około 20 tys. złotych.

Do Przedszkola nr 8 w Suwałkach uczęszcza ponad 200 dzieci. Dzieci niepełnosprawne. przebywają tam razem z dziećmi bez niepełnosprawności w czterech specjalnych oddziałach integracyjnych. (mCzar)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok