Radio Białystok | Wiadomości | 80 młodych ludzi zasiadło w ławach Sejmiku Województwa Podlaskiego

80 młodych ludzi zasiadło w ławach Sejmiku Województwa Podlaskiego

24.11.2011, 18:02, akt. 18:02

Była merytoryczna debata, wnioski komisji, głosowania, interpelacje. Wszystko odbyło się jak na prawdziwej sesji, jednak w Sali Sejmiku Województwa Podlaskiego obradowała w czwartek (24.11) młodzież.

Sesja odbyła się na tych samych zasadach, na jakich zwykle odbywają się spotkania radnych. Było możne nieco mniej nerwowo, ale poziom dyskusji i przygotowanie młodych radnych robiło wrażanie.

Swoje postulaty zgłosiły trzy komisje: edukacji, sportu, spędzania wolnego czasu. Ostania komisja powstała specjalnie na tą okazję, nie ma swojego odpowiednika w prawdziwym sejmiku. Jednym z postulatów jednogłośnie przegłosowanym przez uczestników była chęć wymiany z uczniami z innych województw, na takiej samej zasadzie na jakiej odbywa się wymiana międzynarodowa. Młodzi ludzie wyrazili chęć poznawania innych regionów Polski i chętnie pokazaliby nasze województwo swoim rówieśnikom.

Dyskusję wzbudził postulat mówiący o utworzenie nowych miejsc, gdzie uczniowie mogliby realizować swoje pasje i spędzać czas wolny. Tu młodzi radni wykazali się rozwagą, wzięli pod uwagę zarówno aspekt finansowy, jaki i praktyczny. Zastanawiano się, jak pogodzić ze sobą różnorodność zainteresowań, jakie zajęcia byłyby najbardziej odpowiednie. Padł pomysł, aby np. do uprawiania sportu wykorzystywać naturalne warunki w jakich mieszkamy. Na terenach wiejskich młodzież mogłaby trenować np. biegi na orientację po lesie. Padały pytania o możliwości uzyskania stypendiów, nie tylko dla zdolnych uczniów, również dla tych najbardziej pomysłowych.

Do tego spotkania młodzież przygotowywała się poprzez warsztaty odbywające się w każdym powiecie. Na spotkaniach dowiadywała się, czym jest edukacja rozwojowa, a także jak być świadomym obywatelem. Przedstawiciele poszczególnych warsztatów (łącznie około 80 osób) spotkali się w przeddzień obrad sejmiku, w Wasilkowie, aby dobrze przygotować się do debaty.

"Samorząd oprócz rozwiązywania bieżących spraw patrzy na województwo w perspektywie wieloletniej. Staramy się zrobić wszystko, aby tacy młodzie ludzie chcieli tu zostać. Zachęcam was do aktywnego udziału w życiu publicznym. W przyszłości to wy będziecie decydować o tym, jak ten region będzie się rozwijał" – powiedział na koniec sesji przewodniczący Bogdan Dyjuk. "Uważam, że dzisiejsza sesja poprowadzona została profesjonalnie i sprawnie. Gratuluję Wam wszystkim" – dodał przewodniczący.

W przyszłości odbędą się kolejne warsztaty z edukacji rozwojowej i świadomego obywatelstwa oraz z przygotowywania projektów młodzieżowych do programu "Młodzież w działaniu", prowadzenia dyskusji i komunikacji. (wrotapodlasia.pl, oprac. akk)Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok