Radio Białystok | Wiadomości | Augustów: budowa cerkwi może się zacząć jeszcze w tym roku

Augustów: budowa cerkwi może się zacząć jeszcze w tym roku

15.03.2012, 09:00, akt. 09:00


Nowa cerkiew w Augustowie - relacja Renaty Metelickiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jest kapliczka, będzie cerkiew. Wierni z parafii prawosławnej w Augustowie będą mogli modlić się w godnych warunkach. Świątynia, na którą czekają od wielu lat, ma stanąć przy ulicy Mazurskiej.

Wierni spotykają się na nabożeństwach w kapliczce, która - jak mówi proboszcz parafii prawosławnej pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego w Augustowie ksiądz Marek Kozłowski - jest mocno zniszczona i nie nadaje się nawet do remontu. Poza tym - jak dodaje - to mały budynek, zbyt mały na potrzeby wiernych. "Mieliśmy latem wizytę pielgrzymki liczącej blisko 60 osób i nie było szans, by wszyscy zmieścili się w kaplicy. Ludzie modlili się więc na zewnątrz a tam warunki są naprawdę przykre" - podkreśla.

Parafia chce więc wybudować cerkiew, tyle że od 15 lat czeka na działkę, obiecaną jeszcze przez poprzednie władze miasta. W Augustowie, przed pierwszą wojną światową stały dwie prawosławne świątynie, ale władze Cerkwi zawarły z miastem porozumienie, że nie będą upominały się o zwrot tamtych działek w zamian za przydzielenie innej. Burmistrz Kazimierz Kożuchowski zapewnia, że już niebawem umowa zostanie zrealizowana. "W planie przestrzennego zagospodarowania jest już wyznaczona działka pod budowę cerkwi. Do tej pory jednak uzgadnialiśmy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych kwestie dojazdu. Sprawa ma zostać zakończona już niebawem" - mówi.

Jeśli tak się stanie, budowa cerkwi rozpocznie się jeszcze w tym roku. (akk)

Więcej:
Polskie Radio Białystok w czwartek w AugustowieStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Słuchowisko w Polskim Radiu Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok