Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy uczniowie na zagranicznych stypendiach

Białostoccy uczniowie na zagranicznych stypendiach

18.04.2012, 10:55, akt. 10:55Licealistka z Białegostoku - Katarzyna Brzozowska jako jedyna z naszego regionu zdobyła w tym roku stypendium Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata.

Dzięki temu za darmo ukończy prywatne austriackie liceum. W ubiegłym roku dzięki podobnemu stypendium do Wielkiej Brytanii wyjechało dwóch białostoczan.

Jeden z nich - 18-letni Mateusz Król uczy się w Worth School. Jak mówi nauka w prywatnej szkole różni się od tej w Polsce. "Jest mnóstwo laboratoriów, z których często korzystamy np. na lekcjach chemii. Są też tablice interaktywne, dosyć często odbywają się różne tematyczne wycieczki. na przykład - jeśli odbywa się gdzieś jakiś ciekawy wykład, jesteśmy tam zapraszani' - opowiada.

O stypendium Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata mogą ubiegać się uczniowie pierwszych klas liceum ogólnokształcącego. "Ważna jest znajomość języka angielskiego i wysoka średnia ocen z gimnazjum oraz przejście etapów kwalifikacji" - mówi Mateusz Król. "Pierwszy etap to składanie aplikacji internetowo. Wypełniamy formularz i piszemy esej w formie listu motywacyjnego - wszystko po angielsku. Następnie są rozmowy kwalifikacyjne z komisją, gry i zabawy w grupach. Trzeci etap to tylko rozmowa kwalifikacyjna z komisją, w skład której wchodzą m.in dyrektorzy różnych szkół" - dodaje.

Każdego roku zagraniczne stypendium TSZŚ uzyskuje kilkanaścioro uczniów z całej Polski. Od swego powstania w 1991 r. Towarzystwo przyznało ponad 300 dwuletnich stypendiów. Średnia wartość jednego stypendium to 230 tys. zł.

Szczegóły dotyczące stypendium można znaleźć na stronie internetowej uwc.org.pl. (wsz/akk,js)

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok