Radio Białystok | Wiadomości | Konkurs na najpiękniejszą wieś

Konkurs na najpiękniejszą wieś

23.04.2012, 13:25, akt. 13:25

W Podlaskiem 14 wsi zgłosiło się do pierwszego wojewódzkiego konkursu na najpiękniejszą i najbardziej estetyczną wieś w regionie - poinformował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Wyniki będą ogłoszone jesienią.

Od początku maja do końca lipca wsie będą się przygotowywać do rywalizacji. Na skwerach, przy placach zabaw czy przy wiejskich świetlicach będzie sadzona roślinność - poinformowała Joanna Czarkowska z PODR w Szepietowie. Każda wieś otrzyma na zakup sadzonek około 300 zł.

W konkursie rywalizować będą: wieś Ateny (powiat augustowski), Karakule (białostocki), Patoki (bielski), Brzeźno (grajewski), Zabłotczyzna (hajnowski), Zabiele (kolneński), Rutki (łomżyński), Kruszyn (moniecki), Oszkinie (sejneński), Czartajew (siemiatycki), Stara Kamionka ( sokólski), Stary Folwark (suwalski), Stare Racibory (wysoko-mazowiecki) oraz Wola Zambrowska w powiecie zambrowskim.

Zgodnie z regulaminem konkursu rywalizują wsie, które nie są siedzibami gmin. Piątkę najpiękniejszych podlaskich wsi poznamy jesienią podczas targów ogrodniczych na terenie PODR w Szepietowie. Przedtem, w połowie sierpnia, konkursowa komisja objedzie wszystkie miejscowości i dokona oceny.

Celem konkursu jest poprawa wyglądu i estetyki wsi w regionie, działanie na rzecz ładnego otoczenia. Jak tłumaczy Czarkowska, dotychczas zazwyczaj nacisk kładziono na porządek w obejściu, a nie np. na wygląd ogródków czy ogólnego otoczenia. Zaznaczyła, że wieś to nie tylko miejsce pracy rolników, to także miejsce wypoczynku wielu osób. Podkreśliła, że ładne miejsce chętniej odwiedzają turyści, łatwiej też w atrakcyjnym miejscu prowadzić np. działalność agroturystyczną.

W konkursie oprócz walorów estetycznych oceniane również będą takie zagadnienia jak np. ochrona dziedzictwa kulturowego, oznakowanie miejscowości i dbałość o środowisko - czy np. prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów, w jaki sposób rozwiązana jest kwestia gospodarki ściekami. Wpływ na ocenę będzie miał także stan elewacji budynków, ogrodzeń, ogólny ład i porządek. (PAP, oprac. zmj)Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok