Radio Białystok | Wiadomości | Napoleon odwiedził Łomżę

Napoleon odwiedził Łomżę

2.05.2012, 12:18, akt. 12:18

Napoleon w Łomży, fot. Adam Dąbrowski
Napoleon w Łomży, fot. Adam Dąbrowski

Po dwustu latach od swojej pierwszej wizyty Łomżę odwiedził ponownie... Napoleon. Holendersko- francusko-białoruska ekipa miłosników historii, odtwarzająca trasę odwrotu wojsk napoleońskich spod Moskwy, odwiedziła Łomżę jako drugie miasto w naszym województwie, po Augustowie.

Joosta Van Hovell'a wcielającego się w postać Cesarza Francuzów i jego ekipę przedstawiciele władz Łomży przywitali przed ratuszem. Co prawda z przekazów historycznych wynika, że prawdziwy Napoleon w 1812 roku zatrzymał się w okolicach dzisiejszego ronda Kościuszki, zaś jego podróż odbywała się w warunkach srogiej zimy, ale nie prawda historyczna jest w tej akcji najważniejsza. Podróż śladami odwrotu Armii Napoleońskiej ma bowiem szczytny cel - holenderska fundacja, która tę podróż przez Europe firmuje, zbiera w ten sposób środki na budowę na Białorusi domu dziecka, głównie z myślą o ofiarach wybuchu reaktora w Czernobylu. Miłośnicy Napoleona maja zamiar zebrać na ten cel około 100 tys. euro.

W Polsce międzynarodowa ekipa fascynatów historii ma zamiar odwiedzić także inne miejscowości, m.in. Przasnysz, Warszawę i Poznań. (ad/kjs)

Zobacz też:
"Ludzie Napoleona" w Muzeum Wojska w Białymstoku

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok