Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska Oktawa Kultur 2012

Podlaska Oktawa Kultur 2012

24.07.2012, 07:05, akt. 07:05

Podlaska Oktawa Kultur 2012, mat. pras.
Podlaska Oktawa Kultur 2012, mat. pras.

To jeden z największych festiwali folklorystycznych organizowanych w Polsce. Swoją muzykę i sztukę od wtorku (24.07) będzie prezentować w Białymstoku i 22 miejscowościach regionu aż 700 wykonawców z 14 krajów świata.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur" nie tylko pokazuje wielokulturowość Podlasia zamieszkiwanego przez kilka mniejszości. Także edukuje i uczy poszanowania dla kultur tak odległych jak ekwadorska czy gruzińska - tłumaczy dyrektor festiwalu Andrzej Dyrdał.

V Oktawa Kultur rozpocznie się w najbliższy wtorek o 17:00 paradą zespołów na Placu przy Ratuszu, potem w koncercie inauguracyjnym zaprezentują się zespoły m.in. z Turcji, Serbii i Ukrainy. Od środy zespoły spotkać będzie można w kilkudziesięciu miejscach regionu. Festiwal zakończy się w ostatnią niedzielę lipca. Oktawie towarzyszą spotkania integrujące środowiska muzyków z całego świata.Hitem będzie koncert z udziałem Alicji Majewskiej, Stanisławy Celińskiej, Ewy Bem i Andrzeja Poniedzielskiego zatytułowany "Ździebełko ciepełka. Miłość w polskiej piosence i anegdocie".

Dwa koncerty odbędą się w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. W pierwszym wystąpi RIWNENCZANKA - kapela bandurzystek z Ukrainy, DNIPRO - zespół, który powstał w celu ochrony i popularyzacji ukraińskich pieśni i muzyki, oraz ANDREY SHAPOSHNIK - harmonista, wirtuoz bajanu i aranżer. Dwa dni później na scenie zaprezentuje się chłopięcy chór MDZLEVARI, promujący gruzińskie pieśni ludowe.

Oficjalne otwarcie POK poprzedzi akcja zorganizowana 21 i 22 lipca "Folk on the street", której celem jest promocja i popularyzacja folkloru związanego z dziedzictwem kulturowym województwa podlaskiego we współczesnym wymiarze - poprzez "sztukę ulicy - art of street". Zaplanowano spotkanie twórców street art z Polski, Białorusi i Litwy, podczas którego w Białymstoku powstanie graffiti inspirowane folklorem poszczególnych narodów, oraz działanie artystki NeSpoon.

Podlaska Oktawa Kultur odbywa się w Białymstoku już po raz piąty. Koszt imprezy to około 650 tysięcy złotych. (ds/zmj)

Patronat medialny: Polskie Radio Białystok

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Marek Kubik Ambient Live Act

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok