Radio Białystok | Wiadomości | Zjazd rodzinny Wyszyńskich i Karpiów w Zuzeli

Zjazd rodzinny Wyszyńskich i Karpiów w Zuzeli

4.08.2012, 16:46, akt. 16:46

Zjazd rodziny Wyszyńskich i Karpiów w Zuzelach - Fot. A. Dąbrowski
Zjazd rodziny Wyszyńskich i Karpiów w Zuzelach - Fot. A. Dąbrowski

Najmłodszy skończył dopiero dwa miesiące, najstarsza ma 89 lat, w sumie jest ich prawie 180 - w Zuzeli odbył się dziś (3.08.) pierwszy historyczny zjazd rodzin Wyszyńskich i Karpiów.

Okazja do spotkania przedstawicieli rodów obojga rodziców Prymasa Tysiąclecia w jego rodzinnej miejscowości stały się przypadające 3. sierpnia dwie rocznice - 111 urodzin i 88 przyjęcia święceń kapłańskich przez Stefana Wyszyńskiego.

"Rodzina Karpiów (matki Prymasa) spotykała się w ciągu ostatnich kilkunastu lat trzykrotnie" - opowiada Andrzej Karp. "W ubiegłym roku, podczas uroczystości 110 rocznicy urodzin Stefana Wyszyńskiego, proboszcz parafii w Zuzeli, ks. Jerzy Krysztopa, poddał pomysł wspólnego spotkania obu rodzin - Karpiów i Wyszyńskich".

Zwołania przedstawicieli rodu Wyszyńskich podjął się Sylwester Kuczyński - zięć ciotecznej siostry Prymasa Tysiąclecia. Przez kilka miesięcy nawiązał kontakt z ponad setką osób w całej Polsce - 4.sierpnia spotkali się po raz pierwszy nie tylko z rodziną Karpiów, ale także ze sobą pod hasłem "Jesteśmy jedną rodziną".

"Prymas Wyszyński niejednokrotnie wzywał do jednoczenia się wszystkich Polaków, a ja zdałem sobie sprawę, że nie znamy nawet przedstawicieli innych gałęzi naszego rodu" - wspomina.

Już podczas nabożeństwa poprzedzającego rodzinne spotkanie, dla ułatwienia wzajemnego rozpoznania, przedstawiciele rodziny Wyszyńskich mieli przypięte żółte kokardki, Karpiów - błękitne. (ad/koi)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


fot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok