Radio Białystok | Wiadomości | V Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Podstawy Czaszki

V Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Podstawy Czaszki

21.09.2012, 15:38, akt. 15:38

V Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Podstawy Czaszki, fot. Włodzimierz Filipowicz
V Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Podstawy Czaszki, fot. Włodzimierz Filipowicz

Jak skrócić czas operacji, zmniejszyć uraz i cierpienie pacjenta, o tym rozmawiają lekarze podczas odbywającego się w Białymstoku V Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Podstawy Czaszki. Bierze w nim udział około 120 specjalistów z Polski i Włoch.

Są neurochirurdzy, laryngolodzy, chirurdzy szczękowi, radiolodzy i inni specjaliści, którzy mają do czynienia z leczeniem zmian w podstawie czaszki. Zastosowanie małoinwazyjnych technik endoskopowych przez nos pozwala skrócić czas operacji i zmniejszyć związane z nią cierpienie pacjenta.

Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Podstawy Czaszki dr Piotr Ładziński podkreśla, że właśnie z uwagi na postęp, jaki nastąpił w chirurgii podstawy czaszki w Klinikach Otolaryngologii i Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego Białymstoku, powierzono im organizację tego zjazdu.

Lekarze z białostockich klinik już od 10 lat wykorzystują techniki endoskopowe w chirurgicznym leczeniu pacjentów w obrębie podstawy czaszki. Prof. Zenon Mariak mówi, że często już na drugi dzień po takiej operacji pacjenci są przytomni. Nawet wtedy, gdy lekarze musieli usunąć zmiany nowotworowe lub inne z głębokich miejsc w podstawie czaszki, czy mózgu.

Prof. Zenon Mariak podkreśla, że postęp jaki nastąpił w chirurgii endoskopowej i wyposażenie białostockich klinik pozwala szybciej i bardziej skutecznie pomóc pacjentom bez konieczności tradycyjnego przecinania kości i tkanek podczas operacji.

Polskie Towarzystwo Chirurgii Podstawy Czaszki zrzesza około 200 lekarzy specjalistów w kraju. (wf/wsz)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok