Radio Białystok | Wiadomości | Czy in vitro powinno być refundowane? Debata w Białymstoku

Czy in vitro powinno być refundowane? Debata w Białymstoku

5.11.2012, 19:45, akt. 19:45

fot. PRB
fot. PRB

Czy in vitro powinno być refundowane z budżetu państwa? - zastanawiali się uczestnicy debaty w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Białymstoku. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele świata polityki, nauki, służby zdrowia oraz duchowieństwa.

Ze względu na wieloaspektowość problemu rozmówcy często wykraczali poza postawione pytanie. Jak zauważył poseł PiS Jarosław Zieliński, kwestia in vitro jest problemem natury etycznej, medycznej, religijnej i politycznej, ponieważ to Sejm powinien zdecydować, czy in vitro ma być uregulowane w taki czy w inny sposób w ustawie.

Za refundacją in vitro zdecydowanie opowiadał się dr Grzegorz Mrugacz, który na co dzień pomaga parom dotkniętym problemem niepłodności. Według jego szacunków około 20% z nich nie stać na kosztowny zabieg.

Profesor Jerzy Kopania przyznał, że metoda in vitro, mimo wzbudzanych kontrowersji, jest korzystna dla pacjentów. Opowiadał się jednak zdecydowanie przeciwko refundacji, ponieważ - jak zaznaczył - nasz system jest niewydolny, a dodatkowa refundacja to większe marnotrawstwo.

Debata o in vitro zapoczątkowała cykl spotkań "Pytania warte odpowiedzi" organizowanych przez Wyższą Szkołę Administracji Publicznej w Białymstoku. (aj/kjs)

Zobacz też:
In vitro będzie finansowane z budżetu
Białystok jak Częstochowa: SLD chce by miasto pomogło bezpłodnym parom
Prof. Wołczyński: wreszcie pomyślano o niepłodnych parachStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Wybory do Europarlamentu


fot. Monika Kalicka
PRACA
21.05.2019, 06:43, akt. 10:23

Mikrofon szuka człowieka


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok