Radio Białystok | Wiadomości | Kraj: Święto Trzech Króli na ulicach wielu miast

Kraj: Święto Trzech Króli na ulicach wielu miast

6.01.2013, 17:35, akt. 17:35

Fot. K. Cichoń
Fot. K. Cichoń

Kacper, Melchior i Baltazar maszerujący w asyście rycerzy, pastuszków i muzyków. Spotkanie z Herodem i walka diabłów z aniołami. Ulicami blisko stu miast w całej Polsce przeszły tradycyjne orszaki Trzech Króli.

W warszawskim orszaku wzięło udział co najmniej kilkanaście tysięcy osób. Uroczystość rozpoczęła się od mszy w katedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. "To jest święto ewangelizacji, nowej ewangelizacji" - mówił do zgromadzonych kardynał Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski podkreślił, że uroczystość Objawienia Pańskiego uczy nas, że Chrystus narodził się dla wszystkich: dla prostych i biednych, dla bogatych i mądrych. Zwrócił też uwagę, że Chrystus przyszedł na świat także dla pogan, których przedstawicielami byli Trzej Królowie. Po zakończeniu mszy towarzyszący Trzem Mędrcom pochód wyruszył spod Kolumny Zygmunta. Uczestnicy przeszli Krakowskim Przedmieściem w kierunku stajenki na placu Piłsudskiego. Orszak poprowadzili Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. W stołecznym pochodzie wzięło udział około sześciuset dzieci z 15 warszawskich szkół i dwóch przedszkoli oraz organizacji harcerskich. Było obecnych także trzystu dorosłych aktorów - rodziców i nauczycieli przebranych w kolorowe stroje. Organizatorzy zadbali o imponującą liczbę śpiewników. Przygotowali specjalnie na tę okazję bezpłatną aplikację na smartfony, by każdy mógł śpiewać kolędy, a nie tylko ich słuchać. Wolontariusze zbierali datki na stypendia dla uzdolnionych dzieci z ubogich rodzin. Warszawiacy mieli okazję też dwukrotnie usłyszeć pozdrowienia kierowane przez papieża Benedykta XVI.

Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami większości głównych polskich miast. Zwykle uczestniczyło w nich od kilku do kilkunastu tysięcy osób. Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Gniezna. "To, że tu jesteście świadczy o tym, że wasza odwaga i wola przyjścia do Chrystusa jest nie mniejsza niż owych trzech monarchów, którzy obwieścili światu Jego narodziny" - mówił do zgromadzonych w katedrze gnieźnieńskiej prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk. Życzył również, by z taką samą odwagą, męstwem i wbrew przeciwnościom iść za Chrystusem przez całe życie, żyjąc Jego Ewangelią i realizując przykazanie miłości Boga i bliźniego.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik wziął udział w orszaku Trzech Króli w Jarosławiu na Podkarpaciu. "Niech z tego spotkania popłynie do naszych serc przekonanie, że coś ważnego wydarzyło się w Betlejem i że coś ważnego się wydarza w sercu człowieka ile razy idzie na spotkanie z Bogiem" - mówił do zebranych metropolita przemyski Orszaki Trzech Króli przeszły w ten weekend ulicami nie tylko polskich miast. Do pochodu można się było przyłączyć także w Hiszpanii, na Ukrainie a nawet w Republice Środkowej Afryki. (IAR, oprac. js)

Zobacz też:
Region: Orszaki Trzech Króli na ulicach Białegostoku, Łomży i Suwałk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr
źródło: PRB
19.01.2022, 10:50, akt. 11:24

Raport zakażeń - 19 stycznia 2022 r.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok