Radio Białystok | Wiadomości | Region: Pomoc uszatkom

Region: Pomoc uszatkom

6.04.2013, 10:17, akt. 10:17

Fot. Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian"
Fot. Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian"

Miłośnicy sów z całej Polski pomogą uszatkom i wyplotą im kosze lęgowe. Weekendowe (5-7.04) warsztaty odbywają się w Gospodarstwie Ekoturystycznym "Na Karczaku" w Dolinie Biebrzy. Uczestnicy dowiedzą się nie tylko jak zrobić kosz, ale także jak sprawić, by sowy nie zniknęły z naszego krajobrazu.

Uszatki nie budują własnych gniazd, ale wykorzystują opuszczone gniazda innych ptaków, np. krukowatych i drapieżnych. Dość chętnie korzystają też ze specjalnych koszy przygotowanych dla nich przez ludzi.

Czynną ochronę sów uszatek prowadzi Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian". Polega ona m.in. na zawieszaniu w śródpolnych zadrzewieniach wiklinowych koszy lęgowych. Każdy z uczestników warsztatów wyplecie kosz, który będzie mógł zabrać do domu i powiesić w swojej okolicy. Kilka koszy zostanie rozmieszczonych w rejonie gospodarstwa na Karczaku. Podczas warsztatów będą też pokazy filmów i wyprawy w poszukiwaniu uszatek.

Sowa uszata jest gatunkiem silnie związanym z krajobrazem rolniczym. Nie służą jej intensyfikacja rolnictwa, uprawy w monokulturach oraz postępujące skażenie środowiska. Dosyć często właściciele zadrzewień śródpolnych, nie zdając sobie sprawy z obecności ptaków, nieświadomie przyczyniają się do zniszczenia lęgu przez prowadzenie w pobliżu gniazda wycinki drzew.

Tymczasem sowy to ptaki bardzo pożyteczne. Warto je chronić nie tylko dlatego, że znajdują się na liście zwierząt objętych prawną ochroną gatunkową. Ich pokarmem są różne gryzonie i bezkręgowce. Poza tym sowa uszata to jedna z najsympatyczniejszych i najładniejszych sów lęgowych w Polsce.

W Ekomuzeum na Karczaku są organizowane różne spotkania m.in. tkackie, wikliniarskie, zielarskie, ogrodnictwa ekologicznego, budownictwa naturalnego. (ag/wsz)

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP DYPTYK

REKLAMA
OiFP GEORGIA BALLET

fot. Marek Zabrocki
REGION
29.01.2023, 17:52, akt. 17:58

77. rocznica zbrodni w Zaleszanachźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok