Radio Białystok | Wiadomości | Region: Podlaskie zielone, otwarte, dostępne i przedsiębiorcze

Region: Podlaskie zielone, otwarte, dostępne i przedsiębiorcze

12.04.2013, 16:25, akt. 16:25

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

W 2020 roku nasz region ma być zielony, otwarty, dostępny i przedsiębiorczy - to założenia projektu Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego.

Po raz pierwszy została ona zaprezentowana na konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim. Teraz rozpoczęły się konsultacje w sprawie projektu.

"Zielone" to walor rozwojowy - zauważa prof. Jacek Szlachta ze Szkoły Głównej Handlowej, jeden z głównych ekspertów i autorów strategii. "To są te zielone, ekologiczne specjalizacje, różne produkty. W Europie jest przekonanie, że zieloność to przyszłość" - mówi.

Pozostałe cele to otwartość województwa przede wszystkim na wschód Europy, dostępność - a więc inwestowanie w drogi i kolej, aby można było przywieźć i wywieźć produkty, oraz przedsiębiorczość, co oznacza, że wspierany będzie rozwój podlaskich firm.

Inni eksperci zaangażowani w tworzenie Strategii - profesorowie Wojciech Dziemianowicz i Bogusław Plawgo - z jednej strony akcentowali bariery rozwojowe, czyli m.in. słabe połączenia komunikacyjne z innymi regionami i stolicą Polski, nadmierną migrację ludności, słabo rozwinięty przemysł czy słabą współpracę nauki z biznesem. Natomiast wśród plusów województwa podlaskiego, a szczególnie Białegostoku, wyróżniono stosunkowo wysoką jakość życia. (lp/zmj)

Więcej informacji o Strategii na naszej stronieStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok