Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Konsultacja strategii w stolicy Podlasia

Białystok: Konsultacja strategii w stolicy Podlasia

7.05.2013, 14:24, akt. 14:24

Fot. PRB
Fot. PRB

Konsultacje ws. Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ważny jest rozwój całego regionu, ale to przede wszystkim Białystok powinien umacniać swoją pozycję w Polsce Wschodniej. To jeden z wniosków z projektu Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego.

Po Bielsku Podlaskim, Łomży i Suwałkach we wtorek (07.05) w Białymstoku odbyły się konsultacje społeczne w sprawie dokumentu, który wyznacza najważniejsze kierunki i zadania rozwojowe regionu na kolejną perspektywę finansową UE, ale także po roku 2020.

Jak mówi ekspert profesor Jacek Szlachta, Białystok na pewno powinien dążyć do tego, żeby mieć funkcje metropolitalne m.in. poprzez silny ośrodek akademicki, ale też przez budowanie swoistej bramy na Wschód. Profesor dodaje, że w projekcie Strategii są wskazane nie tylko kwestie, które zależą od władz regionu, ale także te zależne od Warszawy - to m.in. realizacja dobrych połączeń kolejowych czy też dobre drogi.

"Eksperci analizować będą uwagi zgłoszone przez przedstawicieli różnych środowisk" - mówi marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański. Te główne to sprawy komunikacyjne, ale też np. zarzuty, że w dokumencie nie jest wskazane konkretnie, z jakich programów dane działania będą finansowane. Po uzupełnieniu dokumentem zajmować się nim będą we wrześniu radni sejmiku województwa podlaskiego.

Strategię przygotował zespół specjalistów na zlecenie samorządowych władz województwa. Według wypracowanej przez nich wizji regionu, w roku 2030 Podlaskie ma być "zielone, otwarte, dostępne, przedsiębiorcze". (ew/lep, zmj)

Zobacz też:
Suwałki: Konsultacje nad strategią rozwoju województwaStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok