Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości Łomża | WIADOMOŚCI ŁOMŻA: Po zimowej przerwie skansen w Nowogrodzie znów dostępny dla turystów
W sobotę (28.03) rozpoczął się sezon turystyczny w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie. Będzie on dostępny nie tylko dla grup zorganizowanych, ale także pojedynczych turystów.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jak podkreślają zarządzającym skansenem, jest to wyjątkowa przestrzeń nad Narwią, gdzie można zobaczyć tradycyjną zabudowę kurpiowską. Pierwsi turyści, którzy tam dzisiaj byli, docenili piękno tego miejsca.
Także w sobotę, z okazji symbolicznego rozpoczęcia sezonu turystycznego odbyła się prezentacja artbooka "Kurpie" przygotowanego przez Jolantę Święszkowską i Roberta Sokołowskiego. Prezentuje on artystyczne spojrzenie na krajobraz, ludzi i tradycję regionu.
| red: sk, tk
To coś do poczytania, coś do pooglądania - para autorów z Łomży przygotowała i właściwie nawet już wydała artbook p.t. "Kurpie".
Mówi się - "Polak, Węgier, dwa bratanki" - ale dla Gabora Lörinczego to nie tylko przysłowie. Syn węgierskiego artysty i córki przedwojennego polskiego oficera, od lat dokumentuje życie z aparatem w ręku, udowadniając, że przypadek nie istnieje.
To wyjątkowa opowieść, bo snuta z perspektywy rzeki, Narwi, która przygląda się Kurpiom od stuleci…
Pięć podczas pierwszej edycji, dwa przed rokiem i znów pięć teraz - w sumie 12 murali powstało w Nowogrodzie podczas kolejnych odsłon "Festiwalu na wzgórzu nad rzeką", który organizuje Fundacja Adama Chętnika.