Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości Łomża | WIADOMOŚCI ŁOMŻA: Starostwo w Kolnie inwestuje w fotowoltaikę
Dzięki tym instalacjom samorząd ma płacić mniejsze rachunki za prąd. Starostwo Powiatowe w Kolnie dostało dofinansowanie na zamontowanie instalacji fotowoltaicznych.
Będą one zainstalowane na kilku budynkach - mówi starosta Tadeusz Klama.
Czekaliśmy na to dofinansowanie półtora roku od złożenia wniosku. Chcemy na swoich obiektach w mieście Kolno założyć panele fotowoltaiczne wraz z magazynami energii. Trafią one na dwie szkoły, szpital, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, na budynek naszego urzędu i Powiatowego Urzędu Pracy - mówi Tadeusz Klama.
Dzięki temu rachunki za prąd mają być mniejsze. Zwłaszcza przy wykorzystaniu magazynów energii. Bez nich większość instytucji, na których mają być panele, nie byłaby w stanie w pełni ich wykorzystać.
Ze wstępnych wyliczeń wychodziło nam, że te oszczędności będą, ale okaże się w praktyce, jak to będzie. Dlatego że oprócz szpitala wszystkie te jednostki pracują tylko w dni robocze, od poniedziałku do piątku i praktycznie soboty, niedziele mamy wyłączone. Wstępnie wychodziło to na plus - dodaje starosta.
Panele będą kosztowały 1,4 miliona złotych. Większość tych pieniędzy pochodzi z funduszy unijnych. Urzędnicy ogłosili już przetarg na instalację paneli i magazynów energii. W maju poznamy firmę, która będzie realizowała inwestycję.
| red: sk
Mieszkańcy gminy Wasilków mogą otrzymać nawet 10 tys. zł dofinansowania do zakupu oraz montażu ogniw fotowoltaicznych, ale też wymiany kotłów węglowych na ekologiczne. Od 1 kwietnia można składać wnioski w tej sprawie.
Farmę fotowoltaiczną o mocy 4 megawatów wybuduje firma PEPEES w Łomży. Będzie to największa tego typu instalacja w powiecie łomżyńskim. Dla porównania, przeciętnej wielkości mieszkanie zużywa miesięcznie ok. 350 watów.
Ma to przynieść miastu oszczędności oraz niezależność. Augustów zakłada Spółdzielnię Energetyczną. Uchwałę intencyjną w tej sprawie podjęli podczas środowej (18.02) sesji miejscy radni.