Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości Łomża | WIADOMOŚCI ŁOMŻA: Oszust wmówił jej, że pieniądze są zagrożone. Straciła tysiące złotych
125 tys. zł straciła mieszkanka powiatu kolneńskiego, która uwierzyła, że jej pieniądze są zagrożone, a ona bierze udział w tajnej operacji.
Jak mówiła później policjantom 36-latka, zadzwonił do niej mężczyzna, który powiedział, że jest pracownikiem banku. I że ktoś próbuje wziąć kredyt na jej nazwisko - mówi młodszy aspirant Ewa Gołąbek z kolneńskiej Policji.
Polecił, by nikomu nie mówiła o tym telefonie, gdyż jest to tajne. Aby ochronić swoje oszczędności, kobieta miała wypłacić je w różnych bankomatach, w innym mieście. Następnie oszust polecił, by wypłacone środki przekazała rzekomemu księgowemu, który w trakcie spotkania miał podać jej odpowiednie hasło. 36-latka pojechała we wskazane przez oszusta miejsce, gdzie przekazała część pobranych pieniędzy - mówi mł. asp. Ewa Gołąbek.
Godzinę później, w tym samym miejscu, temu samemu mężczyźnie przekazała pozostałą część swoich pieniędzy. Wróciła do domu i czekała na telefon z banku. Kiedy nikt się z nią nie skontaktował, zrozumiała, że została oszukana.
Policjanci kolejny raz proszę o ostrożność.
Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych! Jeśli ktoś podaje się za pracownika banku i prosi o wykonanie operacji finansowej, rozłącz się i samodzielnie skontaktuj z bankiem poprzez oficjalną infolinię. Natomiast policjanci nigdy nie żądają ani nie odbierają żadnych pieniędzy i nie angażują postronnych osób w żadne "akcje" - dodaje mł. asp. Ewa Gołąbek.
Przed podjęciem decyzji finansowych warto też porozmawiać z członkami najbliższej rodziny. A każdą podejrzaną propozycję można zgłosić służbom dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
| red: gl
Na półtora roku więzienia skazał w czwartek (14.05) Sąd Okręgowy w Białymstoku cudzoziemca, uznając go za winnego udziału w oszustwie, wskutek którego Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich stracił 3,7 mln zł, przelewając taką kwotę przestępcom. Skazany założył konta, przez które transferowana była część tych pieniędzy.
Mimo wielu ostrzeżeń i akcji informacyjnych przestępcom wciąż udaje się wyłudzać od mieszkańców woj. podlaskiego dziesiątki, a czasami setki tysięcy złotych.
Na trzy miesiące trafił do aresztu mężczyzna, podejrzany o to, że oszukał mieszkańca Białegostoku metodą na internetowe inwestycje w kryptowaluty. Śledczy ustalili, że 58-letni mieszkaniec Warszawy odbierał od pokrzywdzonego pieniądze. Mężczyzna „wpadł” na gorącym uczynku, podczas odbierania kolejnej transzy gotówki.