Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Budowa obwodnicy Suwałk – właściciele wywłaszczonych działek skarżą się na niekorzystne wyceny gruntów

Budowa obwodnicy Suwałk – właściciele wywłaszczonych działek skarżą się na niekorzystne wyceny gruntów

autor: Marcin Kapuściński

8.03.2018, 08:31, akt. 11:37

Suwalczanie, wywłaszczeni pod budowę wschodniej obwodnicy miasta, domagają się większych pieniędzy za odebrane im nieruchomości. Uwagi do operatów ma również suwalski Ratusz. Władze miasta uważają bowiem, że rzeczoznawca wycenił grunty zbyt drogo.

Budowa obwodnicy Suwałk, fot. Marcin Kapuściński
Budowa obwodnicy Suwałk, fot. Marcin Kapuściński

Budowa obwodnicy Suwałk – właściciele wywłaszczonych działek skarżą się na niekorzystne wyceny gruntów - relacja Marcina Kapuścińskiego

Na odcinku między Utratą a ulicą Sejneńską leży 30 spornych działek. Jednym z kilkunastu wywłaszczonych jest Mariusz Galiński, który przy ulicy Sejneńskiej przez dziesięć lat prowadził warsztat samochodowy.

Miałem stałych klientów i bardzo dobre miejsce. Wszystko dobrze prosperowało, aż zaczęto budować drogę, która przechodzić ma przez mój warsztat. Rzeczoznawca wycenił, że działka, warsztat i wiatę warta jest 158 tys zł. Nikt nie uwzględnił, że to dorobek mego życia – mówi suwalski przedsiębiorca.

Drogę buduje suwalski urząd miejski. Za wywłaszczenie gruntów odpowiada jednak Podlaski Urząd Wojewódzki. Wojewoda Bogdan Paszkowski podkreśla, że w takich przypadkach wycena nieruchomości zawsze budzi kontrowersje.

Właściciele nieruchomości i miejscy urzędnicy mają zastrzeżenia 

Okazuje się jednak, że nie tylko właściciele nieruchomości mają zastrzeżenia. Od wycen odwołali się również miejscy urzędnicy. Władze miasta uważają bowiem, że rzeczoznawca przyznał wywłaszczonym zbyt duże pieniądze.

Część wycen została zakwestionowana, bo do analizy porównawczej przyjęto transakcje np. z Białegostoku. Tam ceny są inne niż w Suwałkach. Nie możemy dopuścić do sytuacji, że ktoś zrobi interes życia kosztem mieszkańców - tłumaczy Czesław Renkiewicz prezydent Suwałk.

Z opinią prezydenta nie zgadza się Bogdan Bezdziecki, radny Prawa i Sprawiedliwości. Podkreśla on, że takie zastrzeżenia w całym województwie zgłasza tylko suwalski samorząd.

Powoduje to opóźnienia w płatnościach odszkodowań, a dla wywłaszczonych przedsiębiorców czas jest bardzo ważny. Czy naprawdę miasto tyle na tym oszczędza, że warto negować wyceny i stwarzać takie problemy suwalczanom? - pyta samorządowiec.

Ostateczne decyzje o wycenach zapadną w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w połowie marca. Później niezadowolonym właścicielom nieruchomości pozostanie walka o pieniądze w sądach.

| red: sk, kap

ZOBACZ TEŻ:


Wywłaszczeni pod budowę obwodnicy Augustowa walczą o wyższe wyceny działek już 4 lata

29.09.2017, 16:14

Właściciele działek, którzy zostali wywłaszczeni pod budowę obwodnicy Augustowa, walczą o wyższe odszkodowania już cztery lata. Chodzi o niesprawiedliwe, ich zdaniem, wyceny gruntów.


Spadkobiercy właścicieli ziemi wywłaszczonych podczas budowy Zalewu Siemianówka chcą zwrotu majątków

24.06.2017, 17:24

Czują się pokrzywdzeni i chcą odzyskać wywłaszczone grunty. Spadkobiercy właścicieli mieszkańców wsi Łuka, wywłaszczonych podczas budowy zalewu Siemianówka, starają się o zwrot swojej ojcowizny.


Mieszkańców wywłaszczono 15 miesięcy temu, a budowa bloków do tej pory się nie rozpoczęła

18.10.2016, 16:07

Zamiast placu budowy na ul. Ostrowieckiej i Angielskiej w Białymstoku są rozpadające się domy. Prace rozpoczną się najwcześniej w 2017 r.


Końca nie widać. Rolnicy już kilka lat walczą o wyższe odszkodowania za wywłaszczone działki

23.05.2016, 17:13

Właściciele działek wywłaszczonych pod budowę obwodnicy Augustowa wciąż walczą o wyższe odszkodowania.

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


"Kamerdyner" Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał PruskiFotolia.com
11.12.2018, 12:20, akt. 12:24

Opowieści różnej treści - Ewa Stąpór


Fotolia.com
10.12.2018, 10:19, akt. 10:25

Czy suwalska zima zaskoczyła drogowców?źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok