Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Suwalscy ortodonci nie chcą podpisywać umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, na czym cierpią dzieci

Suwalscy ortodonci nie chcą podpisywać umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, na czym cierpią dzieci

autor: Irena Poczobut

15.05.2019, 12:23, akt. 15:09

Wracamy do sprawy, którą poruszyliśmy w poniedziałek. Przypomnijmy, że białostocki oddział NFZ zaapelował do wielu instytucji, w tym do Okręgowej Izby Lekarskiej oraz prezydenta Suwałk i starosty o wsparcie działań mających doprowadzić do tego, by darmowe usługi ortodontyczne świadczył w mieście choć jeden gabinet.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko

W woj. podlaskim jest 21 takich placówek. Jednak żadna nie działa w północnej części regionu. Jak zauważa matka jednego z suwalskich dzieci, kolejki do ortodontów przyjmujących w innych miastach i mających kontrakt z NFZ są długie. Na wizytę czeka się nawet dwa lata.


A fundusz oferuje leczenie do 11 roku życia. Natomiast problemy z zębami pojawiają się w wieku 9-10 lat. Pozostają więc prywatni ortodonci. Jeździmy do Białegostoku, co jest uciążliwe. Trzeba co 6 tygodni być na wizycie. Liczą się także koszty transportu, nie mówiąc o konieczności wzięcia w pracy wolnego dnia.


Za te wizyty trzeba też słono płacić.


Dlaczego suwalscy ortodonci nie chcą współpracować z NFZ? Doktor Barbara Zackiewicz-Paszko przez wiele lat taki kontrakt miała. Pacjenci przyjeżdżali do niej niemal z całej Suwalszczyzny. Z umowy z funduszem zrezygnowała dwa lata temu.


Niestety, punktacja i wycena punktu nie zmienia się od lat. Prywatnie pracuje się dużo lżej i za dużo większe pieniądze. Nie ma też tej biurokracji, którą narzuca fundusz. Coraz więcej jest do wypełniania dokumentacji, a do tego z każdego drobiazgu trzeba się tłumaczyć. Kolejki miałam okropne, około czterech lat, ponieważ w regionie nikt oprócz mnie nie miał umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.


Obecnie nic nie wskazuje na to, by mimo apeli prezydenta miasta czy przedstawicieli innych instytucji, którykolwiek z suwalskich ortodontów zdecydował się na podpisanie umowy z NFZ.

| red: mik, mag

ZOBACZ TEŻ:


Brakuje ortodontów w Suwałkach

13.05.2019, 07:31

Dzieci i młodzież z Suwałk oraz powiatu suwalskiego muszą jeździć na bezpłatne wizyty do ortodontów w innych miastach, bo żaden miejscowy nie chce podpisać kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Oddaj krewfot. Areta Topornicka
4.06.2020, 11:48, akt. 12:02

Czy to było zabójstwo w samoobronie?fot. Sylwia Krassowska
4.06.2020, 12:06, akt. 12:07

Suwalskie wędzonkiźródło: stock.adobe.com
2.06.2020, 11:48, akt. 18:06

Augustowska policja ruszyła nad wodę

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok